Beton o jakich właściwościach zastosować do budowy domu


Beton o jakich właściwościach zastosować do budowy domu

 

Trudno wyobrazić sobie współczesną budowę bez betonu. To podstawowy materiał budowlany wykorzystywany zarówno w budownictwie przemysłowym, wielorodzinnym jak i jednorodzinnym. Warto na jego temat dowiedzieć się jak najwięcej by móc dokonać odpowiedniego wyboru.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Z czego składa się beton?


Beton tworzy woda, kruszywo (najczęściej piasek) oraz spoiwo hydrauliczne (cement). Ostatni składnik w postaci wody nadaje odpowiednią konsystencję mieszance betonowej. Z kolei średnica ziaren kruszywa (piasku ale może być również żwir) wpływa na cechy betonu. W zależności od zastosowanych proporcji wymienionych powyżej składników uzyskać można beton o pożądanych właściwościach. Wyróżnić można:

 

-beton ciężki, jego ciężar wynosi więcej niż 2600 kg na 1 metr sześcienny. Nie stosuje się go raczej w budownictwie jednorodzinnym. Posiada domieszki specjalnych kruszyw na przykład stalowych.

-beton zwykły gdzie jego ciężar wynosi od 2 tys. do 2600 kg na 1 metr sześcienny.

 

Składa się z naturalnych kruszyw (żwir, piasek) oraz kruszyw porowatych. Dzięki temu ostatniemu składniki wykazuje dobre właściwości cieplne. To właśnie on najczęściej stosowany jest w budownictwie jednorodzinnym.

-beton lekki o wadze od 800 do 2 tys. kg na 1 metr sześcienny. Tworzą go lekkie kruszywa (wapienie, tuf, pumeks) oraz środki pianotwórcze. Najczęściej na budowie wykorzystuje się do wyrównania ścian.

 

Z punktu widzenia inwestora najważniejsze właściwości betonu dotyczą jego wytrzymałości na ściskanie. Parametr ten określany jest za pomocą klasy betonu. Przy budowie domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się mieszanki oznaczone symbolem C8/10, C25/30. Do budowy ścian zaleca się stosować beton o klasie C16/20 bądź C12/15. Do wykonania stropów najlepiej zastosować beton o minimalnej klasie C20/25. Im wyższa klasa betonu tym mniejsza zawartość wody na rzecz zaprawy cementowej. Z drugiej jednak strony wysoka klasa betonu czyni go podatnym na naprężenia. W ostateczności tego typu beton może pękać, a na budynku pojawiają się brzydkie rysy.