Beton zbrojony stosowany na budowie


Stal zbrojeniowa

 

Beton zbrojony jest niezbędny w budowie większości domów jedno i wielorodzinnych, a także w budownictwie przemysłowym. Wszelkie informacje dotyczące stali zbrojeniowej znajdują się w projekcie budowlanym. Z niego można dowiedzieć się, ile prętów będzie potrzebnych, jaki mają mieć kształt, a także średnicę i długość. Ilość stali jest podawana w tonach. W projekcie są także informacje dotyczące gatunku oraz klasy stali, z jakiej mają być wykonane pręty. Powinno tam znajdować się również zestawienie stali obejmujące cały dom oraz poszczególne elementy konstrukcyjne. Jeśli takiego zestawienia brakuje, to należy poprosić projektanta o jego przygotowania wraz z tzw. ślepym kosztorysem podzielonym na poszczególne elementy konstrukcji. Dzięki temu można rozłożyć zakup stali zbrojeniowej na kolejne etapy budowy domu.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Informacje znajdujące się w zestawieniu pozwalają na zamówienie gotowych prętów zbrojeniowych, które mogą być odpowiednio powyginane i przycięte na wymiar. Można też zamówić stal i pociąć ją na budowie, ale wówczas należy zamówić przynajmniej 10% więcej stali, aby zapewnić zapas na przycięcie. W wytwórniach można również zamówić specjalne siatki zbrojeniowe, które są bardzo często stosowane w domach jednorodzinnych. Wykonuje się je z cienkich prętów, które są zgrzewane w miejscach połączenia. Siatki znakomicie nadają się do wykonywania ścian fundamentowych i do zbrojenia gładzi na stropie.


Oprócz prętów do zbrojenia niezbędny jest drut wiązałkowy. Jest to miękki i cienki stalowy drut za pomocą którego można w łatwy sposób połączyć pręty. Można go kupić w kręgach na wagę. Kolejnym niezbędnym elementem do wykonania zbrojenia są podkładki dystansowe za zaprawy cementowej lub tworzywa sztucznego. Umożliwiają one wykonanie grubej otuliny z betonu, która zapewnia odpowiednią współpracę betonu i stali, a także zabezpiecza pręty zbrojeniowe przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury oraz korozją.
Stal zbrojeniową można kupić w składach budowlanych i hurtowniach. Oferują ją również wytwórnie, w których można nie tylko kupić pręty, ale także pociąć je lub zamówić szkielety zbrojeniowe. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale zapewniające dokładność i oszczędność czasu. Stal zbrojeniową należy przechowywać w taki sposób, aby nie dotykała gruntu, ponieważ może to powodować rdzewienie.