Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie


BHP na budowie

 

Niezależnie od tego czy nasza firma budowlana jest mała i zajmuje się jedynie małymi projektami, czy jest to duża międzynarodowa korporacja, której zadaniem jest budowa najbardziej spektakularnych konstrukcji, BHP na budowie musi być przestrzegane. Często warto pomyśleć również o tym co zrobić ponad minimalne wymagania, ponieważ każdy poważny wypadek jest minusem w oczach inwestorów (obecnych oraz potencjalnych), a dochodzenia toczące się w takich sprawach mogą spowodować spore opóźnienia.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Kto odpowiada za BHP na budowie?

 

Za BHP na budowie odpowiada kierownik budowy oraz osoby mu podległe, które pracują w dziale zarządzania ludźmi. Generalnie musimy dbać o to, aby minimalne wymagania co do przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy były spełnione. Architektura, którą budujemy jest w trakcie powstawania bardzo niebezpieczna i niespełnienie tego minimum jest jawnym proszeniem się o wypadek.

 

Jakie minimalne wymagania musimy zatem spełnić ?

 

Wymagania BHP na budowie możemy podzielić na te, które dotyczą miejsca pracy oraz pracowników. Do każdej z tych grup możemy przyporządkować wymagania jakie powinniśmy spełnić.

 

Pracownicy

 

Nasi pracownicy to chyba element na jaki mamy największy wpływ. Dlatego warto jest się nad ty szczególnie skupić. W przypadku pracowników powinniśmy zadbać o następujące rzeczy:

 

- wyszkolenie: nasi pracownicy powinni być odpowiednio wyszkoleni, kompetentni oraz świadomi zagrożeń. Możemy to uzyskać prowadząc odpowiedni cykl szkoleń, przy małej rotacji załogi,

- odpowiedni nadzór,

- wyposarzenie: pracownik powinien być wyposażony w niezbędny sprzęt ochrony indywidualnej oraz zbiorowej i sprawny sprzęt do wykonywania pracy,

- badania lekarskie: wykluczą osoby, które z jakiś względów nie powinny pracować na budowie (dla dobra siebie i innych),

 

Miejsce pracy

 

Miejsce pracy nie zawsze może być przez nas kontrolowane w stu procentach, ale są takie aspekty które jeśli będą pod szczególnym nadzorem, spowodują że i nasi ludzie będą na nie bardziej zwracać uwagę. Do rzeczy tych należą:

 

- zabezpieczenie wykopów,

- każde wydzielone stanowisko pracy powinno być bezpieczne,

- odpowiednie oświetlenie,

- ogólny porządek placu budowy,

- zabezpieczenie niebezpiecznych krawędzi,