Blog

30.05.2018

Budowa domu – jaki sposób wybrać?

W artykule znajdziesz:

Budowa domu – jaki sposób wybrać?

Budowa domu – jaki sposób wybrać?

Na polskim rynku jeszcze do niedawna możliwe były dwa sposoby zbudowania własnego domu – systemem gospodarczym lub z pomocą firmy budowlanej. Od niedawna można skorzystać również z innej metody, czyli samodzielnego budowania domu pod okiem wyspecjalizowanego wykonawcy (segregator aktów prawnych). Najbardziej powszechna i tradycyjna jest oczywiście metoda gospodarcza, która wymaga samodzielnego zaangażowania ekip odpowiadających za każdy etap budowy. Jest to sposób obarczony sporym ryzykiem błędów budowlanych, zwłaszcza jeśli inwestor nie ma odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia budowlanego. Metoda budowy systemem gospodarczym uważana jest za najtańszą, ale trzeba pamiętać, że końcowy koszt budowy zawsze jest wyższy od planowanego, a oszczędności na materiale lub ekipie wcześniej czy później spowodują poważne problemy. Druga metoda, czyli skorzystanie z usług wykonawcy lub dewelopera budującego „pod klucz”, to rozwiązanie relatywnie drogie, ale gwarantujące jakość. Inwestor nie ma wówczas większego wypływu na dobór rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych (promocja 3 w 1). Osiedla powstają na terenach wybranych przez dewelopera, dlatego nie ma zbyt dużej możliwości wyboru lokalizacji. Ponadto konieczne jest wybranie projektu zaproponowanego przez dewelopera.

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się połączenie obu tych metod, czyli samodzielne budowanie domu pod nadzorem wyspecjalizowanej firmy. Rozwiązanie to gwarantuje prawidłowy przebieg budowy i dostosowanie jej cyklu do aktualnych potrzeb oraz możliwości inwestora. Firmy, które oferuję usługi tego rodzaju, zapewniają wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Rodzaj pomocy zależy od potrzeb inwestora – może obejmować wyłącznie pełnienie roli koordynatora lub prowadzenie oraz realizację konkretnych etapów budowy. Oferta firm jest przygotowana w taki sposób, aby inwestor miał możliwość skorzystania z pomocy na każdym etapie prac. Dzięki temu można rozłożyć budowę na etapy, aby uniknąć konieczności zaciągania kredytu bankowego. Profesjonalne doradztwo budowlane pozwala skutecznie obniżyć ryzyko pomyłek i błędów budowlanych, które zdarzają się podczas budowania systemem gospodarczym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami