Cały z drewna


Cały z drewna

 

Wśród technologii wykorzystywanych przy budowie drewnianych domów do najpopularniejszych należą konstrukcje wznoszone z elementów prefabrykowanych, powszechnie znane jako domy szkieletowe oraz domy budowane z bali. Mimo, iż w budynku szkieletowym drewno jest wykorzystywane jako podstawowy element konstrukcji, to właśnie dom z bali spełnia większość wyobrażeń o domu z drewna.

 

Domy z bali

 

Domy tego typu wznoszone są głównie z bali wykonanych z surowego drewna. Obok drewna pełnego, materiałem może być także drewno klejone warstwowo. Najczęściej do budowy wykorzystuje się drewno z drzew iglastych, np. sosnowe, świerkowe i jodłowe.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Konstrukcje z drewna powstają z beli o grubości od 8 do 30 cm, a jeśli chodzi o ich kształt, obok przekrojów okrągłych i kwadratowych spotykane są także prostokątne, a nawet owalne.

 

Domy takie buduje się najczęściej układając bale poziomo jedne na drugich, choć bywają i inne rozwiązania, np. przewidujące wstępne ustawienie pionowych słupów, pomiędzy którym, w specjalnych wyżłobieniach, układane są drewniane bele.

Chłodno, ciepło, gorąco

 

Dobrze wykonany dom z bali charakteryzuje się wysoką akumulacją cieplną i świetną samoregulacją temperatury. Obecnie, dla spełnienia obowiązujących wymagań izolacyjności cieplnej, wymaga się jednak wykonania dodatkowej izolacji. Z tego też powodu domy z bali wznoszone są jako konstrukcje o ścianach trójwarstwowych, w których dwie zewnętrzne warstwy to drewno o grubości ok. 10 cm, a pomiędzy nimi znajduje się materiał termoizolacyjny. Taka metoda pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów cieplnych, a jednocześnie zachowanie charakteru budynku. Jest z pewnością lepsza od ocieplania ścian wewnętrznych np. płytami gipsowo-kartonowymi - o ile na zewnątrz styl zostaje zachowany, w środku jest on bezpowrotnie tracony.

 

Przy wszystkich swoich zaletach budowa domu z bali to przedsięwzięcie niezwykle drogie ze względu na konieczność wykorzystywania sporych ilości drewna o dużych rozmiarach, a także wysoką pracochłonność.