Blog

13.04.2019

Co studiować, aby zostać inżynierem budownictwa?

W artykule znajdziesz:

Co studiować, aby zostać inżynierem budownictwa?

Inżynierem budownictwa jest osoba, która ukończyła odpowiednie studia, odbyła praktykę i posiada uprawnienia budowlane (program na komputer). Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo duże – wystarczy się rozejrzeć wokół, aby przekonać się, że stale powstają nowe obiekty budowlane, rozbudowywane są drogi, połączenia kolejowe czy mosty (program na telefon). Bez wątpienia budownictwo to obecnie jeden z najbardziej popularnych kierunków na uczelniach technicznych, ale żeby odnieść sukces w tym zawodzie, trzeba jeszcze spełnić szereg wymagań (https://uprawnienia-budowlane.pl). Od przyszłych studentów wymagana jest doskonała znajomość matematyki oraz zainteresowanie techniczne. W programie studiów znajdują się przedmioty związane z materiałoznawstwem, mechaniką czy projektowaniem konstrukcji budowlanych.

Studia na budownictwie

Co studiować, aby zostać inżynierem budownictwa?

Studia na budownictwie oraz późniejsza praca jako inżynier budownictwa to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka (program na egzamin ustny). Bardzo często jest to praca w terenie, niekiedy na wysokościach. Każdy, kto decyduje się na związanie swojej przyszłości z tym właśnie zawodem powinien mieć świadomość, że w tej pracy niezbędny jest dobry wzrok, wyobraźnia przestrzenna i dobra kondycja fizyczna (promocja 3 w 1). Na pewno nie nadają się do takiej pracy osoby, które mają problemy z zaburzeniami równowagi czy lękiem wysokości.
Program studiów budowlanych obejmuje takie przedmioty, jak matematyka, geodezja, chemia, fizyka, informatyka, geologia inżynierska, rysunek techniczny i grafika inżynierska, materiały budowlane, technologia betonu, wytrzymałość materiałów, architektura i urbanistyka oraz mechanika ogólna (segregator). Wśród dostępnych specjalności, jakie można wybrać w toku studiów, najpopularniejsze to inżynieria budowlana, inżynieria lądowa, budownictwo hydrotechniczne, mosty i budowle podziemne, inżynieria drogowo-kolejowa, geotechnika, renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych oraz technologia i organizacja budownictwa (opinie). Po ukończeniu studiów warto zdobyć uprawnienia budowlane, które dają większe możliwości na rynku pracy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami