Blog

12.02.2019

Co zrobić, gdy poziom wód na placu budowy jest wysoki?

W artykule znajdziesz:

Co zrobić, gdy poziom wód na placu budowy jest wysoki?

Na terenach podmokłych można wybudować dom jednorodzinny, jednak wówczas najlepiej sprawdzają się tylko domy niepodpiwniczone (program na komputer). Wynika to z faktu, że wykonanie dodatkowego wykopu pod piwnicę, wiąże się z koniecznością wykonania kompleksowej izolacji przeciwwodnej, a to generuje naprawdę wysokie koszty. Oczywiście i tak konieczne jest wykonanie odpowiednich fundamentów – ich dobór powinien być uzależniony od panujących warunków gruntowych (program na telefon). W przypadku terenów podmokłych bardzo często konieczne jest wprowadzenie stosownych modyfikacji projektowych. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest drenaż opaskowy, który wykonywany jest wokół fundamentów (program na egzamin ustny). Powoduje on odprowadzenie wód gruntowych oraz obniżenie ich poziomu na terenie, na którym znajduje się budynek. Należy jednak pamiętać, że zgromadzona woda musi być rozprowadzona na terenie działki budowlanej.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Poziom wód na placu budowy

W przypadku prowadzenia prac budowlanych na terenie podmokłym, trzeba wziąć pod uwagę kwestie związane z prawidłowym zabezpieczeniem dolnej części budynku (promocja 3 w 1). Dzięki szczelnej izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej, można skutecznie zabezpieczyć pomieszczenia w domu przed nadmiernym zawilgoceniem. Warto też pamiętać o tym, że posadzka znajdują się na gruncie, jest bardzo narażona na wilgoć, która pochodzi z gleby. Ważne jest więc stworzenie odpowiedniej, szczelnej bariery ochronnej. Jeśli posadzka dolnej kondygnacji będzie odpowiednio zaizolowana, to można w niej zainstalować ogrzewanie podłogowe, które jest najwygodniejszym rozwiązaniem do każdego budynku (segregator).
Na gruntach podmokłych można oczywiście wykonać budynek z podpiwniczeniem, ale jest to, jak już wspomniano, dość drogie rozwiązanie. Wówczas drenaż opaskowy nie wystarczy, ponieważ fundamenty muszą mieć zabezpieczenie przeciwwilgociowe, a najlepiej przeciwwodne (opinie). Poziom wód gruntowych wokół budynku można w takiej sytuacji obniżyć za pomocą instalacji igłofiltrowej. Taka instalacja może obniżyć poziom wód gruntowych nawet o 5 metrów, ale nie możliwości, aby wykonać ją samodzielnie. Cena takiej usługi jest dość wysoka, ponieważ świadczą ją wyłącznie wyspecjalizowane ekipy budowlane.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami