Czy można betonować w czasie mrozów?


Czy można betonować w czasie mrozów?

 

Mrozy znacznie utrudniają wiązanie betonu, dlatego betonowanie zimą jest nie tylko niewskazane, ale także nieopłacalne. Zdarza się jednak, że mrozy zaskoczą ekipę podczas wykonywania prac i wówczas konieczne jest ich ukończenie pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Niestety wiązanie betonu jest wówczas wolniejsze, co znacznie wydłuża prace. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i niszczy strukturę betonu, dlatego zaleca się, aby betonowanie odbywało się w temperaturze 4-5stC. Jeśli jednak konieczne jest kontynuowanie betonowania, to warto pamiętać o kilku zasadach:


• zamiast betonu określonego w projekcie należy zamówić beton o klasę wyższy lub do wytworzenia mieszanki betonowej stosować cement wysokokaloryczny (ma literę R przy oznaczeniu klasy),
• należy wybrać beton gęstszy, cechujący się mniejszą zawartością wody zarobowej,
• nie wolno stosować oblodzonych prętów zbrojeniowych i szalunków,
• jeśli jest to możliwe należy podgrzewać składniki betonu,
• szalunek trzeba wysmarować środkiem antyadhezyjnym od wewnątrz.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Beton układany zimą trzeba chronić przed szybkim wychładzaniem i zimnym powietrzem. Najlepiej nadaje się do tego styropian lub maty słomiane oraz folia. Beton należy też pozostawić w szalunku przez co najmniej 28 dni, ponieważ będzie on dłużej wiązał się i twardniał. Wszelkie betonowe elementy muszą pozostać osłonięte aż do wiosny. Fundamenty, które nieznacznie wystają ponad poziom gruntu, można zasypać piachem, a pryzmy osłonić folią dociążoną cegłami.
W sprzedaży znaleźć można specjalne domieszki, które należy dodać do mieszanki podczas jej wytwarzania. Niektóre z nich przeznaczone są do stosowania w przypadku, gdy betonowanie odbywa się zimą. Przyspieszają one wiązanie i twardnienie betony, dzięki czemu można stosować mniejsze ilości wody zarobowej. Ogólnie domieszki te nazywane są mrozoodpornymi, choć nazwa ta jest nie do końca zgodna z ich działaniem. Z ich pomocą można bezpiecznie prowadzić prace betonowe tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej -10stC.