Blog

14.07.2018

Dojazd do drogi publicznej

W artykule znajdziesz:

Dojazd do drogi publicznej

 

Dojazd do drogi publicznej

Jak dojść i dojechać. W naszym kraju, według prawa budowlanego, do każdego budynku budowlanego i do wszystkich obiektów z nim związanych musi być zapewniony dojazd do drogi publicznej. Wszelkie dojścia i dojazdy muszą być zgodne i odpowiednie do ich przeznaczenia oraz sposobu ich użytkowania. Muszą także spełniać wszystkie wymogi jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową (segregator aktów prawnych). Zatem w takich przypadkach szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 metry. Każda działka z przeznaczeniem budowlanym musi mieć zapewniony na stałe dostęp do drogi publicznej lub przynajmniej służebność dostępu do takiej drogi. Jest to zapewnione odpowiednimi przepisami i regulowane prawem budowlanym. Istnieje także pojęcie dróg wewnętrznych, ale takie drogi prowadzące do posesji lub na pola także muszą mieć odpowiednie połączenia z drogą publiczną. Na drogach wewnętrznych i dojazdowych dopuszczalny jest ruch pojazdów gospodarczych (promocja 3 w 1). Do posesji mogą dojeżdżać maszyny rolnicze, ciężkie samochody gospodarcze ale przede wszystkim powinny mieć możliwość dojazdu, samochody należące do różnych służb.

 

Samochody straży pożarnej, pogotowia czy policji muszą bez problemu dojeżdżać do wszystkich działek budowlanych.Nawierzchnie dróg dojazdowych lub wewnętrznych muszą być twarde ale mogą być ulepszone lub nieulepszone. Nawierzchnia twarda ulepszona jest przystosowana do szybkiego ruchu, ponieważ nawierzchnia taka jest pokryta zamkniętą i ścieralną warstwą górną. Na tego rodzaju drogach nie ma kurzu i pylenia. Natomiast na nawierzchni nieulepszonej jest zakaz szybkiego ruchu, droga taka może być żwirowa, tłuczniowa. Komfort na utwardzonej drodze nieulepszonej jest znacznie gorszy niż na drodze ulepszonej. Drogi są wzmacniane w celu ograniczenia emisji kurzu i pyłu. Każda próba wzmocnienia danej drogi dojazdowej pozwala zwiększyć nośność nawierzchni (uprawnienia budowlane). Dojazdy i dojścia do budynków muszą być dobrze oświetlone, muszą zapewniać bezpieczne użytkowanie po zapadnięciu zmroku. Najważniejszy jest dojazd, drogami bocznymi, samochodów uprzywilejowanych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami