Blog

23.04.2019

Działka rolna

W artykule znajdziesz:

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Działki rolne zwykle mają bardziej korzystną cenę niż działki budowlane. Dlatego wiele osób jest nimi zainteresowanych lub też takie posiada z zamysłem przekształcenia działki na budowlaną (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jednak bardzo ważne jest sprawdzenie czy taką działkę w ogóle da się przekształcić, bowiem nie na każdej będzie możliwa zmiana.

Jakie działki można przekształcić? Tutaj istotny jest artykuł 6 ustęp 1 Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Na cele nierolnicze, czyli pod budowę domu można przeznaczyć grunty, które są oznaczone w ewidencji jako nieużytki albo jako grunty o najniższej przydatności produkcyjnej (program na komputer).

Jeśli działka rolna figuruje jako działka o wysokiej przydatności produkcyjnej to nie będzie możliwe jej przekształcenie (program na telefon).

Dwa etapy przekształcania działki rolnej na budowlaną

W przypadku działki położonej poza miastem potrzebne jest przekształcenie działki rolnej na budowlaną w dwóch etapach.

Działka rolna

Pierwszy to zmiany przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego nie ma to wnioskowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Drugi etap to wyłączenie gruntu z produkcji rolnej (opinie o programie).

Od czego zacząć? Jeszcze przed kupnem działki dobrze jest sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W planie wyznaczona jest droga ewakuacyjna, opisane są warunki zabudowy czy użytkowania tych terenów, a nawet informacje o ewentualnych inwestycjach w danej okolicy (segregator aktów prawnych).

Jeżeli taki istnieje dla działki to trzeba będzie zmienić miejscowy plan rzez złożenie wniosku z uzasadnieniem takiej zmiany. Do wniosku trzeba dołączyć wypis lub wyrys z aktualnej mapy (promocja 3 w 1). Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta. Problematyczne jest to, że nie ma określonego maksymalnego terminu rozpatrzenia takiego wniosku.

Jeśli nie ma mapy wystarczy złożyć do tego samego urzędu wniosek o określenie warunków zabudowy. Z kolei wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej składa się do właściwego starostwa (program egzamin ustny).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami