Elementy małej architektury w kształtowaniu ogrodowej przestrzeni


Elementy małej architektury w kształtowaniu ogrodowej przestrzeni

 

Stworzenie pięknego ogrodu wymaga niemałych nakładów pracy oraz pieniędzy. Należy pamiętać, że ogród jest miejscem nie tylko pracy. Ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi i relaksowi na łonie przyrody. Pomocne w realizacji tej funkcji mogą być obiekt małej architektury.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Przykłady małej architektury
Altany, ławeczki, hamaki, pergole służą nie tylko wypoczynkowi. Za ich pomocą można kształtować przestrzeń w ogrodzie. By całość prezentowała się w sposób spójny i harmonijny dobrze jest najpierw sporządzić odpowiedni projekt rozmieszczenia małej architektury. Planowany ogród powinien współgrać z elewacją budynku, ogrodzeniem oraz ewentualnym tarasem. Dobrze gdy elementy małej architektury znajdują się w jednym ciągu komunikacyjnym.

 

Altany
Najczęściej spotykanym elementem małej architektury jest altana ogrodowa. Idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie chwile spędzone w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem. W chwili obecnej można kupić gotowe altany w sklepach. O wiele lepiej dopasowane do stylu domu będą altany wykonane na indywidualne zamówienie. Może być ona wykonana na planie prostokąta, sześciokąta czy kwadratu. Przy tradycyjnej stylistyce sprawdzą się ażurowe altany. Można je posadowić na kostce brukowej lub drewnianych legarach. Dach może być płaski, dwuspadowy a nawet sześciokątny. Dobrze gdy do wykonania połaci dachowych zostanie wykorzystany ten sam materiał, który obecny jest na dachu budynku.

 

Oczka wodne, pergole, trejaże
Mała architektura to również oczka wodna i fontanny. Te elementy wyposażenia ogrodu zawsze dodadzą uroku. Oczko wodne wymaga jednak profesjonalnego wykonania. Można je tworzyć z folii PVC lub kupić gotowe zestawy w sklepach. Do elementów małej architektury zaliczyć można również pergole czy trejaże. Świetnie prezentują się zwłaszcza wtedy gdy zostaną pokryte pnącą roślinnością. Ciekawe możliwości aranżacyjne daje zwłaszcza ogród o bardzo nietypowych kształtach, z pofałdowanym krajobrazem. Murki, wsporniki i ścieżki mogą tworzyć zupełnie niepowtarzalny efekt.