Blog

07.09.2018

Energooszczędny dom – ile to kosztuje?

W artykule znajdziesz:

Energooszczędny dom – ile to kosztuje?

Rosnące ceny energii cieplnej i elektryczne, a także wody sprawiają, że budownictwo energooszczędne cieszy się coraz większą popularnością (program na komputer). Trend ten wiąże się z koniecznością zwiększenia środków finansowych na etapie budowy domu, ale w zamian za to zapewnia dość szybki zwrot kosztów w formie chociażby niższych opłat za prąd, gaz czy wodę (program na telefon). Co więcej, inwestor decydujący się na dom energooszczędny może liczyć na różnego rodzaju dopłaty. Różnice w koszcie budowy domu energooszczędnego a zwykłego wynoszą nawet 25-50% przy tym samym sposobie wykończenia. Szacunkowy koszt budowy wynosi 2500zł/mkw, choć najczęściej jest to dużo powyżej 3500zł/mkw. Jednym z tańszych rozwiązań proekologicznych są domy z bali, których koszt budowy wynosi średnio 2600zł/mkw, podczas gdy zwykłego domu z pustaków 2000zł/mkw (program na egzamin ustny).

Różnice w kosztach

Energooszczędny dom – ile to kosztuje?

Różnice w kosztach wynikają przede wszystkim z tego, że więcej trzeba zapłacić za nowoczesne ekologiczne i energooszczędne materiały (promocja 3 w 1). Więcej kosztują również urządzenia, dzięki którym można odzyskiwać wodę lub produkować energię cieplną bądź elektryczną. Na tego typu sprzęcie nie warto oszczędzać, ponieważ to właśnie on będzie miał bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynku. Dla przykładu – koszt zakupu ekologicznej oczyszczalni ścieków wynosi ok. 8000ł, natomiast podłączenie do systemu kanalizacyjnego kosztuje ok. 4000-5000zł, jednak trzeba przy tym pamiętać o comiesięcznych opłatach (segregator).
Koszt zakupu systemów grzewczych wykonanych z mocowanych na dachach lamp solarowych wynosi ok. 15-30 tysięcy złotych – jest to zależne od powierzchni domu. Nieporównywalnie niższy jest koszt zakupu tradycyjnego pieca opalanego węglem kamiennym – dobrej jakości modele kosztują mniej niż 3000zł. Sporym wydatkiem związanym z budownictwem energooszczędnym są również energooszczędne okna, mające wysokie parametry termoizolacyjności (opinie). Do nich warto dokupić żaluzje zewnętrzne, które również sporo kosztują, jednak zapewniają izolację zarówno latem, jak i zimą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami