Fundamenty pod taras, ogród zimowy, werandę


Fundamenty pod taras
Fundamenty pod taras

Fundamenty pod taras, ogród zimowy, werandę

 

Obiekty przylegające do domu, takie jak werandy, ogrody zimowe, zadaszone podjazdy nie muszą mieć pełnych fundamentów: można zastosować tutaj ofundamentowanie pośrednie. Zasada ta obowiązuje nawet wówczas, gdy nasz dom ma pełne fundamenty. Co to oznacza w praktyce?

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Fundamenty zasadniczo mogą sięgać poniżej poziomu wód gruntowych - wówczas będą oczywiście nadawały budynkom największą stabilność. Dla obiektów dodatkowych, które nie mają zwalistego dachu ani ciężkich instalacji, istnieje możliwość zbudowania jedynie wylewki betonowej ułożonej na wykopanej około 20-centymetrowej wyrwie (wysypanej oczywiście żwirem i piaskiem). Można też wykopać fundamenty punktowe, tudzież wykopać dziurę i ustawić tam drewniane legary, na których następnie będzie opierała się konstrukcja obiektu przylegającego.

 

Przyłączenie ścian ogrodu zimowego do ścian domu
Jeśli dobudowujemy do domu jednorodzinnego wiatę, która będzie połączona ze ścianami domku, wówczas powinniśmy zastosować kilkucentymetrową dylatację - zarówno między ścianami domu, a ścianami przylegającej doń konstrukcji, jak i między fundamentami budynku a fundamentami obiektu przylegającego. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnym obciążeniom budynku poprzez nierównomiernie

osiadającą wiatę lub ogród zimowy.

 

Izolacja termiczna w fundamentach dla ogrodów zimowych
Fundamenty pod zamykane i ogrzewany ogrody zimowe, oranżerie i zabudowane werandy powinny mieć solidną izolację termiczną, a także muszą być zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci. Ma to dwojakie znaczenie - po pierwsze, fundamenty muszą być zabezpieczone przed mrozem, aby nie pękały. Po drugie, muszą stanowić dobrą barierę dla niskiej temperatury wyziębiającej wnętrze ogrodu zimowego.

 

Podsumowanie
Niezależnie od głębokości fundamentów, powinniśmy zawsze dbać o to, aby były wykonane porządnie - fuszerkę dokonaną na tym etapie budowy bardzo trudno jest w przyszłości naprawić. Jednocześnie, fundamenty w bardzo dużej mierze odpowiadają za trwałość przyszłej konstrukcji. Nie warto więc oszczędzać na jakości materiałów budulcowych, takich jak beton, stal, czy drewno. Warto też zainwestować w profesjonalną ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w stawianiu fundamentów pod ogrody zimowe i werandy. Warto szukać takich ogrodów zimowych, które mają opcję montażu wraz z ofertą sprzedażową produktu.