Blog

13.01.2019

Ile kosztuje ocieplenie domu?

W artykule znajdziesz:

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Koszt ocieplenia domu jest bardzo zróżnicowany – zależy nie tylko do wymaganego standardu, ale również o wielkości budynku, stopnia skomplikowania bryły oraz rodzaju zastosowanego materiału termoizolacyjnego (program na komputer). Najczęściej domy ociepla się za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Materiały te są łatwo dostępne i dają wiele możliwości w zakresie wyboru współczynnika ciepła czy grubości (program na telefon). Właściwy dobór produktu ma wpływ na uzyskanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła dachu czy ścian zewnętrznych. Lepsze efekty można uzyskać stosując materiał o parametrach lepszych, niż te, które są wskazane w projekcie. Nie ma to dużego wpływu na koszty związane z budową domu, a zapewnia lepsze ocieplenia, co obniża przyszłe koszty eksploatacyjne (promocja 3 w 1).
Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt styropianowych o grubości 15cm i lambdzie wynoszącej 0,031 niż płyt o grubości 20 cm i lambdzie 0,042 – w obu przypadkach izolacyjność przegrody będzie taka sama, a koszt będzie wyższy o zaledwie 6%. Inną możliwością jest zwiększenie warstwy wełny mineralnej lub styropianu, lecz trzeba się wówczas liczyć z tym, że grubość danej przegrody też ulegnie zmianie (program na egzamin ustny). Wówczas pogłębieniu ulegną wnęki przy oknach, a sufit na poddaszu będzie niższy.

Obowiązujące obecnie wymogi

Obowiązujące obecnie wymogi energetyczne określają, że współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,23 W/(m.K.). Już w 2020 roku współczynnik ten będzie obniżony do poziomu 0,20. Jeśli chodzi o dach to wymogi są jeszcze bardziej rygorystyczne, ponieważ ciepło unosi się do góry (segregator). To właśnie od odpowiedniej izolacji tej przegrody zależy komfort cieplny budynku. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku dachu nie może wynosić więcej niż 0,15, a od roku 2020 0,02. Niewielki dom parterowy, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 61,9mkw całkowity koszt ocieplenia wynosi ok. 23525,52zł przy założeniu, że zastosowano styropian o grubości 30 cm, który dodatkowo został obudowany płytami gipsowo-włókninowymi (opinie). Dodatkowo na dachu zastosowano styropian o grubości 20cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami