Blog

20.01.2019

Instalacja kanalizacyjna – najczęstsze błędy wykonawcze

W artykule znajdziesz:

Instalacja kanalizacyjna – najczęstsze błędy wykonawcze

Instalację kanalizacyjną należy zaplanować oraz wykonać w taki sposób, aby jej działanie było nieodczuwalne w domu – musi być cicha, szczelna i absolutnie bezwonna (program na komputer). Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji kanalizacyjnej jest niewłaściwy spadek rur lub nieodpowiednia średnica rur kanalizacyjnych. Powoduje to osadzanie się w rurociągach zanieczyszczeń oraz zbyt szybkie spływanie ścieków. W efekcie ścieki nie wypełniają 0,5-0,7 wysokości rur, ale płyną całym przekrojem, co skutkuje zasysaniem wody z syfonów i napływaniem gazów z kanalizacji do pomieszczeń (program na telefon). W przypadku zbyt dużego spadku przekrojów, co dotyczy głównie domów stojących na zboczach, ścieki spływają zbyt szybko, przez co dochodzi do wysysanie zamknięć wodnych syfonów. Wówczas rury należy układać w taki sposób, aby tworzyły one schodki (program na egzamin ustny).

Dostęp do pionów

Problemem często są także niesprawne syfony – mogą one ulec zapchaniu lub woda będzie z nich zasysana bądź wtłaczana (promocja 3 w 1). Rzadziej zdarza się, że syfony wysychają – dotyczy to sytuacji, gdy z danego przyboru nie korzysta się zbyt często. Każdy ze wspomnianych problemów wynika z nieodpowiedniego rozmieszczenia względem siebie poszczególnych przyborów sanitarnych (segregator). Nawet najmniejsza awaria wystarczy, aby przekonać się, że wygodny dostęp do elementów instalacji jest naprawdę ważny. Bardzo często przybory są zabudowane w taki sposób, że dostęp do pionów czy innych elementów instalacji wymaga niszczenia płytek czy ścian, dlatego warto zadbać o to, by w razie awarii można było szybko ją usunąć bez konieczności remontu.
Sporym problemem jest też zaniedbanie kwestii wyciszenia instalacji (opinie). Dźwięki, które z niej dochodzą, mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli piony znajdują się ścianie, które oddziela łazienkę od salonu czy sypialni. Warto więc do wykonania pionów kanalizacyjnych zastosować rury niskoszumowe, a jeśli pion znajduje się w szachcie instalacyjnym – całą przestrzeń wokół niego wypełnić wełną mineralną tłumiącą dźwięki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami