Blog

15.01.2019

Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym – dlaczego jest taka ważna?

W artykule znajdziesz:

Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym – dlaczego jest taka ważna?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z powietrzem sytuacja wygląda podobnie jak z wodą. Skoro do wnętrza domu doprowadzana jest czysta woda, a zanieczyszczona jest odprowadzania, to tak samo trzeba dostarczyć do wnętrza domu świeże powietrze oraz odprowadzić powietrze zużyte (program na komputer). Właśnie do tego służy instalacja wentylacyjna. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykonywana jest tradycyjna i mało skuteczna wentylacja grawitacyjna. Składa się ona z kominów z pionowymi kanałami, które są wyprowadzone nad dach domu – służą do odprowadzania zużytego powietrza – oraz z okiennych lub ściennych nawiewników, które doprowadzają świeże powietrze do wnętrza domu (program na telefon).
Intensywność działania takiego systemu wentylacji jest uzależniona od siły wiatru oraz różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym ciąg w instalacji jest lepszy. W budynkach, w których sprawność instalacji wentylacyjnej jest na niskim poziomie, zwiększa się wilgotność i powstają perfekcyjne warunki dla rozwoju grzybów. Chociaż wentylacja grawitacyjna jest tania w budowie, praktycznie bezobsługowa i bezgłośna, a do tego nie potrzebuje prądu, to ma wiele poważnych wad (promocja 3 w 1).

Ruch powietrza wymuszony

Jedną z nich jest to, że razem ze zużytym powietrzem z domu ucieka też ciepło, a podczas upałów system jest zupełnie nieefektywny.
Z tych właśnie względów coraz większym zainteresowaniem cieszy się mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna (program na egzamin ustny). Działa ona niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, ponieważ ruch powietrza wymuszony jest przez wentylatory. Nie są więc potrzebne żadne kominy czy nawiewniki, ponieważ powietrze doprowadzają i odprowadzają specjalne kanały (segregator). Najlepszym wariantem jest wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. Wówczas kanał nawiewny oraz wywiewny zbiega się w centrali, a ciepło odzyskane ze zużytego powietrza służy do ogrzania powietrza świeżego (opinie). Taka wentylacja jest jednak droższa od grawitacyjnej, a do tego trzeba znaleźć sporo miejsca na kanały oraz centralę.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami