Izolacja pozioma i pionowa fundamentów


Izolacja pozioma i pionowa fundamentów- charakterystyka

 

Fundamenty- to właśnie na nich spoczywa cały ciężar budynku. Wszelkie błędy popełnione w trakcie budowy fundamentów będą rzutować na stabilność całej konstrukcji. Szczególną uwagę należy zwrócić przy wykonaniu warstwy izolacyjnej fundamentów.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Warstwa izolacyjna fundamentów


Jest to szczególnie ważne, gdy dom został wybudowany na działce o wysokim poziomie wód gruntowych. Gdy dom pozbawiony jest izolacji, wilgoć zgromadzona w gruncie przenika do fundamentów. W ten sposób ulegają one stopniowemu niszczeniu. Cierpi na tym również izolacja termiczna. Do wnętrza wkrada się zimno, a ciepło szybko ucieka. Podmyte fundamenty to zawilgocony parter, na ścianach pojawia się grzyb. Nawet gdy fundamenty wykonane są z betonu wodoszczelnego, izolacja jest niezbędna.

 

Pozioma izolacja fundamentów


Najważniejsza jest izolacja fundamentów pozioma. Układa się ją pomiędzy ławami fundamentowymi a ścianą. W domach niepodpiwniczonych wykonuje się izolację pomiędzy ścianą parteru a fundamentami. Izolacja chroni fundamenty, jak również cały budynek przed zgubnym działaniem wilgoci. Izolacja pozioma fundamentów wykonywana jest zwykle z papy bitumicznej oraz lepiku asfaltowego. Gdyby w budynku zabrakło izolacji poziomej, mogłoby dojść do jego osadzania. Alternatywę dla papy i lepiku może stanowić folia o odpowiedniej grubości, najlepiej 2 mm.

 

Pionowa izolacja fundamentów


Izolacja fundamentów pionowa chroni głównie ściany fundamentowe. Chodzi przede wszystkim o to by zabezpieczyć fundamenty przed bezpośrednim kontaktem z woda gruntową. Zwykle w trakcie budowy wykonuje się w pierwszej kolejności izolacje poziomą fundamentów. Dopiero w drugiej kolejności wykonywana jest izolacja pionowa. Przed nałożeniem warstwy izolacyjne konieczne okazuje się wyrównanie ścian fundamentowych. Służy do tego zaprawa tynkarska. Gdy izolacja jest układana w istniejącym już budynku, odpowiednio wcześniej należy wykonać wykopy i pozostawić je do czasu aż fundamenty całkowicie wyschną. W przypadku działek o piaszczystych gruntach stosuje się izolację lekką z masy bitumicznej wzbogaconej mineralną zaprawą. Przy zmiennym poziomie wód gruntowych lepiej zastosować izolację średnią z papy i masy hydroizolacyjnej. Tam gdzie panują najtrudniejsze warunki gruntowe, gdzie poziom wód jest wysoki należy zastosować izolację ciężką wykonana ze specjalnego wodoszczelnego betonu, zabezpieczonego papą.