Blog

09.08.2018

Jak działają instalacje ogrzewcze?

W artykule znajdziesz:

Jak działają instalacje ogrzewcze?


Jak działają instalacje ogrzewcze?
Uprawnienia budowlane. Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji ogrzewczej do domu jednorodzinnego jest bardzo ważny. Ma on kolosalne znaczenie jeśli chodzi o koszt budowy, komfort późniejszego użytkowania i tak dalej. Poniżej przedstawione będą najpopularniejsze układy, które stosuje się od lat w budownictwie krajowym.
Pierwsza rzecz, o której warto powiedzieć parę słów, to podział instalacji na otwarte i zamknięte. Instalacja ogrzewcza otwarta jest najbardziej popularna, chodzi w niej o to, że lustro wody w najwyższym punkcie jest połączone z atmosferą. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dojdzie do nadmiernego wzrostu ciśnienia i wybuchu, w razie gdyby coś w kotle poszło nie tak. Natomiast instalacja zamknięta przedstawia takie ryzyko, dlatego kocioł musi mieć specjalną wężownicę schładzającą oraz zespół zaworów bezpieczeństwa. Zaletą jest możliwość zastosowania naczynia wyrównawczego w dowolnym miejscu instalacji, a w przypadku typu otwartego trzeba naczynie umieścić w najwyższym punkcie, co czasem wypada w jednym z pomieszczeń.
Ten podział to jednak jeszcze nie wszystko. Przede wszystkim bowiem instalacje centralnego ogrzewania dzieli się na grawitacyjne i pompowe. Typ pierwszy opiera się na sile grawitacji, dzięki której zimniejsza i gęstsza woda opada w dół, a ogrzana przez kocioł unosi się ku górze i wpływa do kaloryferów. Układ połączonych przewodów sprawia, że gorąca ciecz dociera w każde miejsce i każdy kaloryfer grzeje z tą samą siłą i temperaturą. Wadą jest natomiast konieczność stosowania bardzo grubych rur, przez co ludzie chętnie decydują się na instalacje pompowe, z obiegiem wmuszonym. Wtedy rury mogą być o wiele cieńsze, ponieważ woda i tak będzie musiała przez nie przepłynąć, dzięki temu, że w układzie znajduje się elektryczna pompa, wymuszająca obieg.
Instalacje ogrzewcze w domach jednorodzinnych mogą być stosowane w każdym typie, jakie przedstawiono powyżej. Trzeba jednak wiedzieć, że trzeba spełnić pewne wytyczne, zwłaszcza przy instalacji zamkniętej, która jest najbardziej niebezpieczna. W przypadku pozostałych rodzajów mam większą dowolność.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami