Jak powinny być wykonane fundamenty?


Jak powinny być wykonane fundamenty?

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Prac fundamentowe zawsze muszą być wykonywane zgodnie z projektem oraz po odbiorze podłoża gruntowego potwierdzonym wpisem w dzienniku budowy. Pierwszą czynnością związaną z budową fundamentów jest ich wytyczenie. Etap ten polega na wyznaczeniu oraz trwałym oznakowaniu osi geometrycznych i charakterystycznych punktów projektowanego budynku. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się ławy drutowe. Bardzo ważną czynnością jest zdjęcie hummusu, czyli warstwy ziemi o grubości 15-30cm. Można to zrobić ręcznie lub mechaniczne za pomocą koparko-spycharki. Należy jednak pamiętać, że ziemia powinna być składowana jak najdalej od krawędzi wykopu, a pryzmy nie mogą przekraczać wysokości 1,5 metra.


Po usunięciu hummusu wykonywane są warstwy podkładowe. Przy fundamentach oszczędnościowych wykonuje się je z folii budowlanej, a grubości powyżej 0,2mm. Zapewnia to izolację przeciwwilgociową fundamentów i nie pozwala ona odpłynięcie z betony wody zarobowej. W metodzie tradycyjnej warstwy podkładowe wykonywane są z mechanicznie zagęszczonego żwiru, piasku lub chudego betonu. Ich zadaniem jest wyrównanie i wzmocnienie powierzchni podłoża gruntowego. Kolejnym etapem budowy fundamentów jest zbrojenie. Najczęściej ma ono postać przestrzennego szkieletu składającego się z 4 prętów połączonych strzemionami. Są one łączone ze sobą za pomocą wiązania wyżarzonym drutem wiązałkowym lub za pomocą zgrzewania. Po zakończeniu prac związanych ze zbrojeniem konieczny jest odbiór robót i wpis do dziennika budowy.


Do betonowania fundamentów domu jednorodzinnego najczęściej potrzeba kilka, a niekiedy aż kilkanaście metrów sześciennych betonu. Prace powinny być wykonywane bez przerw technologicznych, najlepiej w ciągu kilku godzin. Wynika to ze sposoby przygotowania mieszanki betonowej. Szybkie wykonanie prac zapewnia gwarantowaną klasę betonu. Przed wykonaniem betonowania należy obficie zlać wodą deskowanie i posmarować preparatem adhezyjnym szalunki systemowe. Znacznie łatwi to ich demontaż i zapobiegnie uszkodzeniu betonu. Po upływie 24 godzin od ułożenia betonu należy rozpocząć polewania go wodą. Czynności trzeba powtarzać co 3 godziny w ciągu dnia oraz przynajmniej raz w nocy przez kolejne 3 dni. Wierzch ław należy pokryć lepikiem asfaltowym lub papą asfaltową, która zapewnia izolację przeciwwilgociową.