Blog

30.05.2018

Jak zbudować dom - samodzielnie czy z firmą budowlaną?

W artykule znajdziesz:

Jak zbudować dom – samodzielnie czy z firmą budowlaną?


Jak zbudować dom – samodzielnie czy z firmą budowlaną?

 

Budowa domu to zadanie niezwykle skomplikowane, które wymaga odpowiednich umiejętności, zwłaszcza w zakresie organizacji pracy. W Polsce wiele osób decyduje się na budowę domu systemem gospodarczym, czyli samodzielnie. Wówczas konieczne jest odpowiednie zorganizowanie prac oraz zatrudnienie wykwalifikowanych rzemieślników do niektórych robót. Przy wykonywaniu prac, które nie wymagają kwalifikacji, najczęściej korzysta się z pomocy członków rodziny, co znacznie zmniejsza koszty budowy. Inwestor sam wówczas kupuje materiały budowlane, co pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu, choć nie na wszystkich. Większość firm budowlanych może liczyć na atrakcyjne zniżki, dlatego samodzielność może w tym wypadku nie do końca się opłacić. Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym należy pamiętać o tym, że niektóre prace wymagają nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również odpowiedniej praktyki. Co więcej, wykonywanie niektórych prac budowlanych samodzielnie, czy wprowadzanie jakichkolwiek zmian do projektu budowlanego, jest niezgodne z obowiązującym prawem budowlanym. Wiele osób uważa, że system gospodarczy jest lepszy, ponieważ pozwala dostosować tempo budowy do możliwości finansowych inwestora, ale należy pamiętać, że wydłużenie czasu budowy niesie ze sobą dodatkowe koszty. Właśnie dlatego, przed rozpoczęciem budowy systemem gospodarczym, warto realnie ocenić swoje możliwości, zwłaszcza finansowe oraz czasowe. Innym rozwiązaniem, które często wybierane jest przez osoby budujące swoje domy, jest zlecenie przeprowadzenia wszystkich prac firmie budowlanej. Niestety to również nie jest rozwiązanie idealne, choć z pewnością mniej czasochłonne niż budowa systemem gospodarczym. Z pewnością inwestor zyskuje komfort, ponieważ omijają go wszelkie niedogodności związane z wykonywaniem prac na budowie. Jednak firmy budowlane nie zawsze rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków, dlatego przed podpisaniem umowy należy sprawdzić zarówno wiarygodność, jak i referencje.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami