Jak zmieniły się sposoby murowania?


Jak zmieniły się sposoby murowania?

 

W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się domy murowane. Dotyczy to zwłaszcza podstawowych elementów, takich jak ściany, stropy i fundamenty. Pod tym względem polscy budowlańcy uważają się za tradycjonalistów, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą, ponieważ na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza sposobie murowania naprawdę wiele się zmieniło. Oczywiście nadal w budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystywane są pustaki ceramiczne, beton komórkowy lub bloczki silikatowe, lecz materiały te są zupełnie inne niż kiedyś. Nowe rozwiązania zostały wprowadzone stopniowo, a wręcz niepostrzeżenie. Obecnie wszystkie elementy maja dokładne wymiary i nie wymają tradycyjnej grubej zaprawy, lecz zaledwie 1-2cm warstwy pianki z puszki lub zaprawy klejowej. Ponadto coraz częściej muruje się na pióro i wpust, bez konieczności wypełniania pionowych spoin, a coraz więcej cegielni zamiast tradycyjnych pustaków produkuje pustaki poryzowane.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Dzięki zmianie sposobu murowanie zmienił się także plac budowy. Obecnie niepotrzebne są już palety w workami cementu, hałdy cementu czy betoniarki do sporządzenia zaprawy. Dzięki łączeniu piankę w mur wprowadzane są wyłącznie minimalne ilości wody, co znacznie przyspiesza dalsze pracy. Ponadto wykonawcy zapewniają dokładność wymiarów bloczków i pustaków. Należy przy tym pamiętać, że pierwsza warstwa musi być perfekcyjnie wypoziomowana, ponieważ przy cienkich spoinach nie ma możliwości późniejszej korekcji. Właśnie dlatego producenci systemów zapewniają również elementy uzupełniające i specjalne narzędzia, przeznaczone np. do docinania czy nakładania równomiernej warstwy kleju.
Podobnie wyglądają elementy przeznaczone do wykonywania stropów. Rozwiązania systemowe stosowane są w tym wypadku od dość dawna. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza stropy gęstożebrowe. Przez ostatnie lata oferta została rozszerzona przez elementy uzupełniające, takie jak kształtki do wykonania nadproży czy wieńców oraz jednostronnie zadkelowane pustaki.