Blog

07.08.2018

Jakie powinno być ciśnienie wody w budynku?

W artykule znajdziesz:

Jakie powinno być ciśnienie wody w budynku?

Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej jest ściśle uzależnione od przepisów określonych w normach (program na komputer). W budynku (poza hydrantami przeciwpożarowymi) powinno ono wynosić od 0,5 do 0,6 MPa. W przypadku, gdy utrzymanie minimalnego ciśnienia jest problematyczne, to należy zastosować specjalistyczne urządzenia techniczne. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacji.
Dużym problemem jest stały lub okresowy spadek ciśnienia w budynku (program na telefon). Niekiedy wszelkie parametry znajdują się na optymalnym poziomie, a problem występuje dopiero po czasie. W pierwszej kolejności należy ustalić jego przyczynę. Trzeba również dodać, że urządzenia techniczne również mogą przestać przynosić pożądane efekty. Należy jednak podkreślić, że to dostawca wody odpowiada za prawidłowe ciśnienie w miejscu podłączenia (program na egzamin ustny).

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne

Jakie powinno być ciśnienie wody w budynku?

Zazwyczaj jest to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (promocja 3 w 1). To właśnie ono musi zapewnić warunki zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami, tak aby urządzenia techniczne wspomagające utrzymanie ciśnienia w instalacji wodociągowej działały prawidłowo, a ich praca miała charakter ciągły (segregator).
Jeśli urządzenia techniczne mają problem z utrzymaniem ciśnienia w instalacji na należytym poziomie, to wina leży po stronie dostawy. W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować w nowe urządzenia. To przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno przywrócić poprzedni stan sieci wodociągowej, który zapewniał niezakłócone działanie instalacji. Dostawa wody pod odpowiednim ciśnieniem jest obowiązkiem dostawcy. Jak wyżej wspomniano minimalna wartość tego parametru wynosi 0,5 MPa, czyli 5 Barów (opinie). W wielu przypadkach bywa tak, że w budynkach panuje ciśnienie na poziomie 2-3 Barów. Przywrócenie właściwej wartości wymaga zwykle zastosowania nowych urządzeń, jednak jest to inwestycja dość kosztowna. W pierwszej kolejności należy dokonać niezbędnych pomiarów np. ciśnienia na węźle głównym. Na ich podstawie można zgłosić się z zastrzeżeniami do dostawcy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami