Kryteria wykonania ścian w budynku


Od tego, w jaki sposób zostanie wykonana ściana w tworzonym budynku zależy jego konstrukcja, ale także komfort domowników i użytkowników. Każda osoba, odpowiedzialna za realizację inwestycji, związanej z nieruchomościami, musi znać podział takiego elementu każdego obiektu architektonicznego, w zależności od poszczególnych kryteriów. Ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcje wyróżniamy pięć rodzajów ścian. Przede wszystkim są takie, które przenoszą wszystkie obciążenia i je nazywamy nośnymi. Ściany, które przenoszą wyłącznie ciężar własny, noszą miano samonośnych. Pomieszczenia w środku nieruchomości zabudowanej dzielą ściany działowe. Poza tym, mamy ściany osłonowe, w przypadku których przenoszony jest ciężar własny oraz wywołany działaniem wiatru, jak również konstrukcyjno osłonowe, to znaczy takie, które dodatkowo uwzględniają obciążenia wywołane innymi składowymi obiektu. Pierwszy podział ścian jest ważny dla celów konstrukcyjnych.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Mamy jeszcze jedno kryterium, to jest zastosowane materiały. W tym przypadku ściana będzie nosiła nazwę zgodną z surowcem, z jakiego została wykonana. Trzeba zatem wymienić drewno jako materiał, z jakiego robi się ściany szkieletowe, płytowe i wieńcowe. Jeżeli wykorzystuje się cegły, pustaki lub keramzytobeton, mamy do czynienia ze ścianami ceramicznymi. Oczywiście, nie można też zapomnieć o betonowych, a więc murowanych ścianach, które są często spotykane w różnych obiektach budowlanych.


Uwzględniając kryterium materiałowe, należy wymienić jeszcze ściany gipsowe, metalowe oraz żelbetowe. Występują również ściany szklany, które mogą być zamontowane do konstrukcji obiektu bez pośredniczących elementów. Gdyby zagłębić się bardziej w materiał, z jakiego może być zrobiona poszczególna ściana, znajdzie się rzecz jasna jeszcze wykonaną z wełny mineralnej, płyt warstwowych, albo z blach stalowych, w których rdzeń jest styropianowy. Wybór odpowiedniego surowca do ściany powinien zależeć od rodzaju budynku, jaki ma powstać, jak również oczekiwań inwestora.