Kształt dachu budynku


Kształt dachu

 

Kształt dachu ma wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale również na jego funkcjonalność i koszty eksploatacyjne. W niektórych rejonach kraju wymagane jest budowanie dachów ściśle związanych z obowiązującym stylem architektonicznym. Przed wybraniem konkretnej konstrukcji warto zapytać o tą kwestię w urzędzie gminy lub miasta oraz skonsultować ją z projektantem posiadającym uprawnienia budowlane. Najbardziej popularny i jednocześnie najtańszy w wykonaniu jest dach dwuspadowy. Jest on doceniany zarówno przez architektów, jak i inwestorów. Stanowi synonim nowoczesności i stanowi znakomite zwieńczenie domów energooszczędnych. Do jego atutów zalicza się nie tylko łatwość wykonania, ale również możliwość zagospodarowania dużej przestrzeni pod jego połaciami. W najprostszej postaci zapewnia idealne spływanie wody deszczowej i śniegu.
Dach czterospadowy, nazywany także czteropołaciowym, pozwala na wyeksponowanie efektownego pokrycia. Z każdej strony schodzi on nisko, dlatego ściany mają mniejszą powierzchnię niż w przypadku dachu dwuspadowego.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

 

Najpopularniejszym rodzajem dachu czterospadowego jest dach kopertowy. Składa się z czterech połaci, z których te o formie trapezu zbiegają się w kalenicy. Dach ten w rzucie przypomina kopertę. Innym rodzajem dachu czteropołaciowego jest dach namiotowy, którego połacie mają kształt trójkątów o stycznych wierzchołkach.
Dach wielopołaciowy to najbardziej efektowne przykrywa dla rozbudowanych domów. Stanowi niezwykle wyrazisty element otoczenia, a dzięki starannemu wykonaniu i odpowiednio dobranemu pokryciu może stać się efektownym znakiem rozpoznawczym budynku. W dachach wielospadowych łączone są różne rodzaje dachów, krzyżujące się ze sobą w koszach i kalenicach. Najlepiej wyglądają połączenia dachów o tym samym kształcie i tym samym kącie nachylenia połaci. Jeśli jednak nie jest to możliwe i kalenic dachów znajdują się na różnej wysokości, to należy postarać się, aby były ustawione pod tym samym kątem. Do każdego dachu można dodać efektowne detale, takie jak lukarny czy wole oczka.