Kto wydaje uprawnienia budowlane?


Uprawnienia budowlane – co to jest?

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Prowadzenie firmy budowlanej nie jest łatwym zadaniem. Do wykonania niektórych prac niezbędni są specjaliści posiadający odpowiednie uprawnienia budowlane. Jest to specjalny certyfikat, który uprawnia do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi. Nie każdy może takie uprawnienia uzyskać, ponieważ niezbędne jest odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Kandydat musi też zdać egzamin.

 

Kto wydaje uprawnienia budowlane?

 

Uprawnienia budowlane w Polsce mają formę administracyjną i są wydawane przez komisję kwalifikacyjną Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa. Historia uprawnień sięga 1928 roku, kiedy powstało rozporządzenie dotyczące prawa budowlanego i zabudowań osiedli. Obecnie egzaminy na uprawnienia budowlane organizowane są przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Do wyboru jest 9 specjalności, z których każda cieszy się dużym zainteresowaniem. Uprawnienia budowlane w naszym kraju ma ponad 100 tysięcy osób, przy czym połowa z nich specjalizuje się w budownictwie ogólnym.

 

Jakie są specjalizacje?

 

Egzaminy można zdawać na jedną z dziewięciu specjalizacji. Najczęściej wybierane jest budownictwo ogólne, ale oprócz niego do wyboru jest budownictwo drogowe, mostowe, kolejowe, wyburzeniowe, telekomunikacyjne, wodno-melioracyjne oraz instalacje elektryczne i instalacje sanitarne. Każda ze specjalizacji jest ważna i pozwala na objęcie samodzielnego stanowiska wykonawczego lub projektowego.

 

Co dają uprawnienia budowlane?

 

Uprawnienia budowlane to duży atut na współczesnym rynku pracy. Przede wszystkim pozwalają podnieść kwalifikacje, a co za tym idzie, także zarobki. Skutecznie zwiększają szanse na znalezienie zatrudnienia przy dobrze płatnych projektach międzynarodowych oraz w prestiżowych przedsiębiorstwach budowlanych. Dzięki uprawnieniom można prowadzić własne biuro wykonawcze i/lub projektowe. Niewątpliwą zaletą certyfikatu jest również większa elastyczność na rynku pracy. Do zdania egzaminu niezbędna jest doskonała znajomość prawa budowlanego, odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie.