Blog

14.07.2018

Model teoretyczny rozłożenia stref domu jednorodzinnego

W artykule znajdziesz:

Model teoretyczny rozłożenia stref domu jednorodzinnego


Dom jednorodzinny, mimo iż niewielki i przeznaczony do stałego użytkowania jedynie kilku osób, stanowi osobny, złożony organizm, który powinien być planowany w pewien określony, sprawdzony już przez pokolenia sposób. Na czym on polega? Podobne potrzeby. Przede wszystkim istoty ludzkie swoje miejsce zamieszkania użytkują raczej podobnie. Oczywiście, występują pewne odchylenia od tej normy, niektórzy w swoim domu jednorodzinnym potrzebować będą dodatkowego gabinetu lekarskiego, inni z chęcią zaaranżują część przestrzeni na pracownię malarską. Jednak generalnie potrzeby są zbliżone - wszyscy muszą jeść, pić, spać, odpoczywać i pracować i każdy budynek mieszkalny musi być do tych potrzeb dostosowany.

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

Złożoność funkcji. Jaki więc powinien być układ funkcjonalny domu jednorodzinnego? Wszyscy na pewno bardzo dobrze orientują się w swoich potrzebach i wiedzą, że strefę wejściową stanowić powinien przedpokój, czyli wiatrołap, który służyć będzie między innymi pozostawianiu okryć wierzchnich. Według Christophera Alexandra, autora “Języka wzorców", nawet tak niewielka strefa powinna pełnić aż 19 różnych funkcji! Poza tym, obok przedpokoju najlepiej jest sytuować niewielką toaletę, która przeznaczona będzie między innymi dla gości. W praktyce wydaje się to zbyteczne, jednak w modelu teoretycznym układu funkcjonalnego domu jednorodzinnego wyobrazić sobie należy warunki idealne. Dalsze niespodzianki. Dalszą część każdy z nas bardzo dobrze zna. Pokój dzienny, często połączony z klatką schodową oraz modna ostatnio przestrzeń otwarta, odchodzenie od kuchni jako osobnego pomieszczenia, sytuowanie jej raczej na wyspie lub przy ścianie jako aneks. Na wyższych kondygnacjach znaleźć powinna się strefa prywatna czyli sypialnie, garderoby i ewentualne gabinety do pracy. Co jeszcze może tutaj zaskoczyć? Na przykład to, że w modelu teoretycznym proponuje się sytuowanie łóżek po prawej stronie pokoju - aby nie oddychając w kierunku ściany (żeby nie zostawiać na nich zarazków) obracać się na zdrowszy, prawy bok, nie uciskając serca.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami