Blog

10.01.2019

Mostki cieplne – co to jest?

W artykule znajdziesz:

Mostki cieplne – co to jest?


Według oficjalnej definicji mostkiem cieplnym nazywa się każdy element budowlanej przegrody, którego współczynnik przewodzenia ciepła jest wyższy niż elementów znajdujących się w sąsiedztwie (program na komputer). Mówiąc wprost, jest to miejsce w przegrodzie, które jest zimniejsze – niższa temperatura może być efektem złego wykonawstwa lub wykorzystanego materiału. W przypadku, gdy różnica temperatur między wnętrzem domu a dworem jest duża, może dojść do nadmiernej utraty ciepła, co znacząco zwiększa wydatki na ogrzewanie (program na telefon).
Istnieją dwa podstawowe rodzaje mostków termicznych. Mostek punktowy odpowiada za ucieczkę niewielkich ilości ciepła. Zwykle znajduje się w miejscach łatwych do naprawy, np. w dziurach po kablach lub w miejscach, w których na suficie lub ścianie wykonany został jakiś otwór. Mostek liniowy jest przyczyną uciekania dużych ilości ciepła. Co gorsza, może on być niewidoczny na pierwszy rzut oka. Najczęściej występuje przy balkonach, oknach oraz dachach i ich obrębie, a dokładnie w miejscach, w których dach łączy się ze ścianą, w tym również wokół komina oraz okien na poddaszu (promocja 3 w 1). Obecność mostka można potwierdzić kamerą termowizyjną lub za pomocą dymu. Nawet niewiele mostków może skutecznie obniżyć temperaturę w domu aż o kilka stopni. Wystarczy kilka dziur o średnicy zaledwie kilku milimetrów lub kiepskiej jakości uszczelki w oknie, aby rachunki za ogrzewanie znacząco wzrosły (program na egzamin ustny).

Mało komfortowe warunki


W domu, w którym jest dużo mostków termicznych, panują mało komfortowe warunki – łatwo zauważyć różnicę temperatur między różnymi miejscami w tym samym pomieszczeniu. Dodatkowo mostki cieplne powodują przedostawanie się wnętrza nadmiaru wilgoci (segregator). Problemu tego nie widać, dopóki na ścianach nie pojawią się wykwity pleśni i grzybów. Wilgoć jest efektem skraplania się pary wodnej w wyniku wychłodzenia ścian lub dachu, czyli wewnętrznej części przegrody. Powstałe w efekcie grzyby i pleśnie są nie tylko nieestetyczne, ale także szkodzą zdrowiu – mogą nasilać alergie, wywoływać infekcje układu oddechowego, grzybice oraz choroby reumatyczne. W skrajnych przypadkach zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami