Mosty budowane współcześnie


Mosty budowane współcześnie

 

Pierwsze mosty wykonywano z drewna. Wraz z rozwojem technologii budowy zaczęły powstawać mosty kamienne. Do dzisiaj, również na terenie naszego kraju możemy podziwiać te piękne monumentalne budowle. Wiek XIX to epoka mostów żelaznych. Współcześnie stosowana technologia budowy mostów jest imponująca. W szczególne zdumienie wprawiają mosty wykonywane w Chinach.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Współczesna budowa mostów
W dzisiejszym świecie kładzie się duży nacisk na szybkie tempo realizacji budowli oraz jej jakość. Z drugiej jednak strony inwestorzy dążą do tego, by obniżyć koszty realizacji projektu. Niezależnie od zastosowanej technologii jedno pozostaje niezmienne. Mosty stanowią ważny element naszego codziennego życia oraz komunikacji. Warto pokusić się o profesjonalną definicję pojęcia mostów. Jest to budowla inżynierska, mają na celu przekroczenie przeszkody. Głównym zadaniem mostów jest zapewnienie ciągłości komunikacji. Jednym z rodzajów mostów są na przykład wiadukty czy mosty kolejowe oraz drogowe.

 

Rodzaje mostów


Mosty można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:


-mosty belkowe - jedno przęsło opierające się na przyczółkach spina brzegi rzeki. Ciężar mostu przenoszony jest na podłoże. Przy mostach o sporej długości często stosuje się dodatkowe filary podporowe zwiększające nośność mostu.


-mosty rozporowe - można uzyskać większość rozpiętość mostu dzięki zastosowaniu konstrukcji łukowej. Najlepszym reprezentantem mostów łukowych, są mosty murowane. Ciężar budowli skupia się na łuku. Plusem tego rozwiązania jest to, że na most oddziałuje siła ściskająca a nie tylko rozciągająca.


-mosty wiszące- dzisiaj ten rodzaj mostu jest najczęściej stosowany. Jak sama nazwa wskazuje budowla zawieszona jest na linach. Przytwierdzone są one do brzegu na odpowiedniej wysokości. Ryzyko powstawania drgań na skutek działalności wiatru zmniejsza się poprzez zastosowanie kratownic wzmacniających mosty.

 

Można ponadto wyróżnić mosty tymczasowe. Zazwyczaj są to mosty pontonowe, stosowane tylko w doraźnej potrzebie. Na przykład wtedy, gdy most właściwy ulegnie zniszczeniu.