Podział betonu ze względu na sposób wbudowania i zagęszczania


Podział betonu ze względu na sposób wbudowania i zagęszczania

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Zdecydowanie najczęściej w budownictwie wykorzystywany jest beton natryskowy. Ten rodzaj betonu transportowany jest na budowy za pomocą betoniarek. Na miejscu mieszanka jest natryskiwana pod odpowiednim ciśnieniem za pomocą węża, co zapewnia jej prawidłowe zagęszczenie i rozprowadzenie. Jest to metoda stosowana najczęściej we współczesnym budownictwie. Umożliwia ona uzyskanie betonu o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Ponadto pozwala na odpowiednie rozmieszczenie betonu. Tego typu beton może być nakładany metodą mokrą lub suchą. Metoda sucha jest zwykle wykorzystywana podczas remontów oraz do poprawek w konstrukcji budynków. Mieszanka cementu jest przesuwana za pomocą wilgotnego powietrza do dyszy natryskowej i dopiero tam jest do niej dodawana woda. W metodzie mokre mieszanka jest gotowa od razu i wprychana pod ciśnienie na odpowiednie miejsce.


Innym rodzajem betonu stosowanym w budownictwie jest beton wałowany. Najczęściej wykorzystuje się go do budowy dróg, na których jest układany za pomocą specjalnych kombajnów drogowych. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki stopień zagęszczenia, który uzyskuje się dzięki zastosowaniu minimalnej ilości wody, którą dodaje się do wapna i pasków w procesie wytwarzania betonu.
Beton wirowany to produkt wysokiej klasy, który jest efektem wirowania mieszanki w zaprogramowanych komputerowo urządzeniach. Prędkość wirowania wynosi 600 obrotów na minutę. Beton wirowany wiążę się z podłożem w ciągu zaledwie 10 minut. Umożliwia osiągnięcie idealnie gładkiej powierzchni, pozbawionej zewnętrznych porów. Ma wysokie parametry wytrzymałościowe.

 

Beton próżniowy to materiał, który powstaje w procesie odsysania części wody za pomocą pompy próżniowej i mat odsysających. Powoduje to większe zagęszczenie betonu, który po związaniu wykazuje mniejsze zmiany objętościowe i większa wytrzymałość. Ponadto zwiększona jest jego odporność na zmienne warunki pogodowe. Ten typ betonu jest najczęściej wykorzystywany do wykonywania podłóg przemysłowych.