Praktyka przy wykonawstwie budynku mieszkalnego

 

Praktyka przy wykonawstwie budynku mieszkalnego

Mam na imię Mariusz. Posiadam uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Doświadczenie do praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane zdobywałem przy budowie budynku mieszkalnego. Egzamin na uprawnienia budowlane zdawałem w sesji wiosna 2013. Studia kończyłem na Wydziale Budownictwa, po studiach złożyłem CV do kilku firm budowlanych i przyjęli mnie. Na początek nie dostałem zbyt dużego wynagrodzenia, ponieważ z tego co pamiętam wynosiło ono około 3000 zł netto. Mój dzień wyglądał następująco: wstawałem rano o godzinie 6, żeby przed 7 być już na budowie. Następnie robiłem zebranie z pracownikami. Rozdałem obowiązki i robiłem obchód.

Następny dzień na budowie - Uprawnienia budowlane

Następnie piłem kawę 🙂 i planowałem następny dzień na budowie. Pracę kończyłem o 16, często jednak trzeba było zostać dłużej po godzinach, a także w soboty od 7 do 14. Praca bardzo mi się podobała, ponieważ jak to na budowie czasami były dni nerwowe, gdy zbliżały się odbiory lub gdy na budowie coś się popsuło i nie był przestrzegany harmonogram robót budowlanych. Miałem też raz kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy. Cały dzień spędzili u mnie na budowie i wszystko sprawdzali. Skończyło się tylko na mandacie w wysokości 1500 zł za brak zabezpieczonych otworów drzwiowych, w niektórych miejscach i przerwanej barierki ochronnej podczas wylewania stropu. Takie doświadczenie też czasami się przydaje. Teraz już wiem jak wygląda taka kontrola i wiem jak się zachowywać 🙂 Na swojej praktyce bardzo dużo się nauczyłem, ponieważ mój kierownik budowy, czyli opiekun praktyki na uprawnienia budowlane był bardzo doświadczony i we wszystkim mi pomagał, a także podpowiadał jak miałem jakiś problem czy wątpliwości. I co najważniejsze był na placu budowy codziennie. Pod koniec praktyki budowlanej praktycznie już sam prowadziłem budowę. On nie wtrącał się tylko czasami sugerował.

Zostałem w firmie - Uprawnienia budowlane

Byłem bardzo zadowolony, że daje mi wolną rękę, ponieważ kiedy ma się nauczyć człowiek jak nie na własnych błędach. Egzamin na uprawnienia budowlane zdawałem w Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Wynik jaki uzyskałem na egzaminie był bardzo wysoki, zarówno na części pisemnej jak i ustnej. Po zrobieniu uprawnień budowlanych dostałem nową umowę o pracę na czas nieokreślony z nową stawką wynagrodzenia, która wynosiła 7000 zł netto. Czyli podwyżka była znacząca. Zostałem w firmie inspektorem nadzoru inwestorskiego, ponieważ firma, w której pracowałem była firmą typowo deweloperską. Teraz obecnie mam już inną stawkę wynagrodzenia, ponieważ zmieniłem pracodawcę i przyjąłem propozycję z innej większej firmy. Obecnie zarabiam 10000 zł netto i prowadzę od samego początku budowę budynku mieszkalnego 6-piętrowego z garażem podziemnym i całą zaprojektowaną infrastrukturę. To tyle z mojej historii. Teraz planuję podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń, ponieważ chciałbym robić również projekty po godzinach. Pozdrawiam serdecznie