Ściany w technologii jednowarstwowej - wady i zalety


Ściany w technologii jednowarstwowej – wady i zalety

 

Ściany w technologii jednowarstwowej są łatwe do wykonania i spełniają wymogi związane z maksymalną wartością współczynnika przenikania ciepła U. W Polsce technologia ta jest bardzo popularna głównie ze względu na nieskomplikowany sposób murowania oraz szybkie tempo prac. Poza naszymi granicami korzysta się z niej nie tylko w budownictwie tradycyjnym, ale również energooszczędnym. W sprzedaży są obecnie całe zestawy pasujących do siebie elementów, które można w łatwy sposób połączyć zaprawą oraz wyprawami,zapewniającymi zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Do najważniejszych zalet technologii murowania ścian jednowarstwowych zalicza się prostotę oraz szybkie tempo prac. Ścian jednowarstwowych nie trzeba ocieplać – wystarczy tylko nałożyć tynk po obu stronach. Są trwalsze od ścian wielowarstwowych, a ich grubość wynosi nie więcej niż 36cm. Mają one większą nośność i sztywność, dzięki czemu pozytywnie wpływają na konstrukcję budynku i jego wszystkie elementy. Kolejnym atutem ścian jednowarstwowych jest paroprzepuszczalność. Cecha ta przyspiesza wysychanie ścian z tzw. wilgoci technologicznej, obecnej w nowo powstałym domu. Ściany jednowarstwowe są budowane systemowo, dzięki czemu wszystkie części są do siebie idealnie dopasowane. W zależności do rodzaju budulca postawienie ściany jednowarstwowej może być tańsze niż ściany z ociepleniem.


Niestety ściany jednowarstwowe mają także kilka wad. Jedną z najważniejszych jest to, że produkowane obecnie materiały konstrukcyjne mają ponad dwukrotnie gorszy współczynnik przewodzenia ciepła niż nowoczesne materiały termoizolacyjne. Uzyskanie odpowiedniego współczynnika przewodzenia ciepła jest ograniczone przez grubość ściany zewnętrznej. Ściany jednowarstwowej wymagają bardzo starannego murowania oraz dokładności wykonawczej. Co ważne, po zakończeniu prac nie można zakryć niedoróbek, co często jest praktykowane w przypadku ścian wielowarstwowych, gdzie za pomocą ocieplenia zakrywane są różnego rodzaju błędy wykonawcze.