Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego


Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego

 

Jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych w Polsce jest autoklawizowany beton komórkowy. Materiał ten nazywany jest również siporeksem, suporeksem, porobetonem lub gazobetonem. Określenia te znakomicie opisują jego charakterystyczną porowatą strukturę. Beton komórkowy produkowany jest na całym świecie od ponad stu lat. W Polsce pojawił się ponad 70 lat temu i od razu zyskał ogromną popularność. Do najczęściej wykorzystywanych w budownictwie elementów zalicza się bloczki z betonu komórkowego. Oprócz nich można też kupić płytki i kształtki U oraz nadproża, co daje możliwość budowania systemowego. Beton komórkowy ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych są z pewnością dobre parametry termoizolacyjne. Jest to materiał konstrukcyjny, który pozwala na wznoszenie ścian nośnych nie tylko w budynkach jednopiętrowych, ale również wielokondygnacyjnych.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Beton komórkowy nie jest wysoce odporny na ściskanie, ale sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Ma niską gęstość oraz wysoką porowatość. Jest to materiał jednorodny i z tego wynikają jego parametry fizyczne, do których zalicza się izolacyjność akustyczna i cieplna oraz jednakowa wytrzymałość na ściskanie w pionie, wzdłuż oraz w poprzek ściany. Dzięki porowatej strukturze materiał ten jest bardzo lekki. Znajdujące się w porach powietrze jest znakomitym izolatorem cieplnym.


Z betonu komórkowego produkowane są elementy w różnych gęstościach, które wykorzystywane są do budowania ścian różnego rodzaju, np.:
• klasa gęstości 400 lub niższa – ściany nośne jednowarstwowe,
• klasa gęstości 500 i 600 – ściany nośne warstwowe oraz ściany działowe,
• klasa gęstości 700 – ściany o podwyższonej wytrzymałości,
• wszystkie klasy gęstości – ściany w budynkach przemysłowych i halach magazynowych.


W zależności od producenta bloczki mogą mieć różne wymiary. Na ściany jednowarstwowe wykorzystywane są produkty o grubości wynoszącej ponad 40 cm, a na ściany warstwowe z ociepleniem wykorzystywane są bloczki o grubości 24 i 30 cm.