Stropy częściowo prefabrykowane


Rodzaje stropów

 

Stropy dzielą dom na kondygnacje, dlatego wykonywane są przede wszystkim budynkach wielopiętrowych oraz jednopiętrowych z użytkowym poddaszem. Wykonanie stropu zalecane jest także w budynkach jednokondygnacyjnych z nieużytkowym poddaszem i stromym dachem. W budynkach murowanych najczęściej wykonywane są stropy żelbetowe, częściowo lub całości prefabrykowane. Stropy drewniane zwykle wykorzystywane są w domach drewnianych, natomiast w murowanych ich stosowanie nie jest zalecane.
Stropy częściowo prefabrykowane mają gęsto rozstawione żebra i zazwyczaj stosowane są w domach jednorodzinnych. Składające się na nie belki, których zbrojenie ma kształt kratownicy, a część dolna z dodatkowym prętami jest zatopiona w betonowej stopce, są przygotowywane w wytwórni. W tym samym miejscu wykonywane są styropianowe pustaki, które wypełniają przestrzeń między belkami. Po ułożeniu na ścianach przygotowanych belek i pustaków oraz zbrojenia wieńców i żeber rozdzielczych strop jest betonowany. Betonowanie wykonywane jest w taki sposób, aby nad pustakami powstała płyta betonowa nazywana nadbetonem. Montaż jest nieskomplikowany i nie wymaga stosowania dźwigu.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Stropy prefabrykowane typu filigran są wykonywane z cienkich płyt żelbetowych, które przygotowuje się pod konkretny dom. Zbrojenie kratownicowe jest w tych płytach zatopione, a w razie potrzeby możliwe jest wykonanie dozbrajania. Płyty typu filigran układa się na ścianach domu i stempluje. Następnie układa się na nich warstwę betonu o grubości określonej w projekcie konstrukcyjnym. Tego rodzaju stropy są jeszcze rzadko wykonywane w domach jednorodzinnych.


Stropy Akermana to jedne z najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Nie ma na nich prefabrykowanych belek, ale gęsto rozmieszczone żebra nośne. Powstają one po ułożeniu rzędów pustaków ceramicznych na dekowaniu oraz po umieszczeniu między nimi prętów podłużnych. Całość jest betonowana w taki sposób, aby warstwa betonu nad pustakami wynosiła 3-4cm. Takie strop wykonuje się do konkretnych obciążeń i rozpiętości. Wykonywany jest w całości na budowie.