Blog

30.05.2018

Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić?

W artykule znajdziesz:

Sztywne poszycie - kiedy warto je zrobić?


Sztywne poszycie – kiedy warto je zrobić?

Kwestia tego, czy w budynku warto zastosować poszycie sztywne, należy być ustalona już na etapie projektu. Natomiast kwestię materiału, z jakiego ma być wykonane takie poszycie, trzeba uzgodnić z dekarzami. Poszycie sztywne jest wymagane zwłaszcza w przypadku dachów krytych gontem bitumicznym, papą oraz blachą płaską na rąbek stojący. Wszelkie inne pokrycia dachowe można zwykle układać na łatach, choć i od tej reguły są wyjątki, ponieważ konieczność zastosowania pokrycia sztywnego nie zależy wyłącznie od rodzaju materiału kryjącego. Poszycie sztywne zalecane jest przede wszystkim w dachach o kształcie łukowym, na niedużych lukarnach, wolich okach oraz koszach. Zarówno wole oka, jak i łuki zmniejszają stabilność pokrycia montowanego na łatach, dlatego wymagają sztywnej bazy, która stabilizuje dach. W przypadku koszy i lukarn deskowanie zalecane jest w celu podparcia obróbki blacharskiej. Sztywne poszycie należy wykonywać także na dachach o małym nachyleniu.
Według dekarzy sztywne pokrycie powinno być stosowane w każdym budynku znajdującym się na wietrznych terenach. Przyczyną jest silny wiatr, który przyczynia się do intensywnych ruchów całej konstrukcji dachowej. Płyty lub deski zapewniają stabilność więźby, dzięki czemu jest ona mniej podatna na podmuchy. Z rozwiązania tego warto skorzystać także w sytuacji, gdy docelowe pokrycie nie będzie układane od razu. Wówczas deskowanie można z powodzeniem zabezpieczyć papą i pozostawić przez cały sezon.
Jeśli chodzi o wybór materiału do pokrycia sztywnego, to decyzję zawsze należy pozostawić dekarzom. Przy dużych i prostych dachach oraz równej więźbie najczęściej stosuje się płyty, ponieważ ich montaż jest szybszy i wygodniejszy. Za pomocą płyt można łatwo wyprowadzić odchyłki wymiarowe sięgające 2cm. Przy dachach wielopołaciowych, mających liczne załamania, łuki czy lukarenki, lepszym rozwiązaniem są deski, które są prostsze w obróbce. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby górną powierzchnię desek lub płyt zabezpieczyć odpowiednią folią dachową lub papą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami