Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym


Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym

 

Domy nie muszą być budowane w jednej technologii. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów murowanych z drewnianymi elementami. Budynki w technologii mieszanej mają murowany parter oraz szkieletową konstrukcję stropu i poddasza. W zależności od projektu murowane mogą być również ściany szczytowe. Dzięki lekkiej konstrukcji wyższej kondygnacji można w projekcie uwzględnić wykusze, okapy, szerokie, efektowne zawisy czy balkony bez nadmiernej ingerencji w ściany parteru. W przypadku, gdy krokwie są bezpośrednio oparte na oczepie umocowanym do wieńca ścian parteru lub do belek stropowych, to poddasze może być wykonane najtańszą metodą platformową. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu budowy.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Oczywiście dom można zbudować w całości w technologii drewnianej, ale należy pamiętać, że murowane ściany parteru zapewniają budynkowi stabilność. Dzięki spięciu za pomocą obwodowego wieńca są one sztywne, a zakotwione w wieńcu drewniane belki stropowe nie ulegają skręcaniu. Co ważne, murowane ściany zapewniają również doskonałą akumulację ciepła. Kumulują one ciepło z grzejnika lub kominka, po czym oddaję je w nocy i wieczorem, kiedy wnętrze nie jest już ogrzewane. Takiego komfortu cieplnego nie dają ściany drewniane, dlatego warto parter domu wykonać metodą tradycyjną, a jedynie górę z drewna.


Technologia mieszana znakomicie sprawdza się w przypadku budynów budowanych na skarpach lub terenach o nierównej powierzchni. Wówczas ściany parteru wcięte w zbocze pełnią rolę ścian oporowych i zapewniają doskonałą wytrzymałość na parcie gruntu. Konstrukcja musi być solidna, dlatego niezbędny jest tradycyjny mur wzmocniony żelbetowymi słupkami, które powinny być połączone wieńcem stropowym. Technologia mieszana to świetne rozwiązanie także na terenach zalewowych. Murowany parter jest odporny na długotrwały kontakt z wodą oraz uderzenia przedmiotów niesionych w trakcie powodzi. Taką technologię warto wybrać także wtedy, gdy obrys parteru jest mniejszy niż obrys poddasza. Drewniana konstrukcja poddasza jest lekka, dlatego odciąża fundamenty i nie trzeba ich dodatkowo wzmacniać.