Blog

26.01.2019

Technologie budowy ścian zewnętrznych

W artykule znajdziesz:

Technologie budowy ścian zewnętrznych

Od wyboru technologii budowy ścian zewnętrznych zależą ich przyszłe parametry (program na komputer). Ścianę można wybudować w technologii trójwarstwowej – wówczas każda warstwa pełni inne funkcje:
• warstwa wewnętrzna jest ścianą nośną i odpowiada za wytrzymałość, izolacyjność akustyczną oraz akumulację ciepła,
• warstwa izolacyjna odpowiada za prawidłowe parametry izolacyjne nadproży, muru oraz wieńców stropowych, eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych, a znajdująca się za nią szczelina wentylacyjna odpowiada za prawidłowy poziom wilgotności,
• warstwa zewnętrzna to warstwa osłonowa, której główną funkcją jest zapewnienie domowi atrakcyjnego wyglądu (program na telefon). Ma ona też wpływ na trwałość przegrody, mikroklimat w pomieszczeniach oraz izolacyjność akustyczną (program na egzamin ustny).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane


Ściany dwuwarstwowe swoje właściwości cieplne zawdzięczają przede wszystkim zastosowanej warstwy izolacji, dlatego tak ważne jest ścisłe stosowanie do zaleceń znajdujących się w projekcie (promocja 3 w 1). Zarówno cegły, jak i bloczki, z których powstaje taka ściana, nie mają wpływu na właściwości termiczne, a pełnią wyłącznie rolę nośną. Ścianę dwuwarstwową można ocieplić za pomocą metody lekkiej mokrej. W tej metodzie wełnę szklaną lub mineralną umieszcza się między listwami rusztu nośnego. Jest to ściana bardzo łatwa w wykonaniu, dlatego często wybiera się taką metodę przy budowie domu systemem gospodarczym (segregator).
Najszybsze w budowie są ściany jednowarstwowe. Jednak należy pamiętać, że przy ich montażu niezbędna jest duża precyzja, dlatego prace te najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Trudność wynika z faktu, że ściany jednowarstwowe nie mają warstwy izolacyjnej, dlatego nie ma praktycznie żadnej możliwości, aby naprawić błędy czy zniwelować ewentualne niedociągnięcia. Takie ściny zwykle muruje się za pomocą zaprawy klejowej – ważne jest przy tym, aby warstwa zaprawy była jak najcieńsza, ponieważ tylko wtedy można uniknąć powstawania mostków termicznych (opinie). Ponadto nie wypełnia się spin pionowych, ponieważ bloki montuje się w systemie pióro-wpust.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami