Technologie budowy ścian zewnętrznych


Technologie budowy ścian zewnętrznych

 

Planując budowę własnego domu, warto zastanowić się nad konstrukcją ścian zewnętrznych. Chociaż są one wyłącznie częścią całego budynku, to jednak mają bezpośredni wypływ na jego wygląd, trwałość oraz izolacyjność akustyczną i cieplną. Kwestia tego, jaki materiał wybrać na budowę ścian, powinna zależeć od projektu oraz sposobu prowadzenia budowy. W cywilizacji europejskiej ściany od dawna budowane były z drewna i kamienia. Obecnie wybór materiałów jest znacznie większy, a jednym z najczęściej wykorzystywanych jest oczywiście beton. Oprócz niego do budowy stosuje się gips, stal, szkło, a niekiedy także tworzywa sztuczne. W związku ze stały wzrostem cen energii powstają nowe technologie, których celem jest ograniczenie kosztów budowy oraz eksploatacji budynków. Należy jednak pamiętać, że stosowanie nowoczesnych materiałów jest obarczone pewnym ryzykiem, ponieważ trudno przewidzieć jak sprawdzą się one w długim okresie użytkowania.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


W tradycyjnym budownictwie w naszej strefie klimatycznej najlepiej sprawdzają się ściany trójwarstwowe. Ich zaletą jest to, że każda z warstw pełni odrębną funkcję. Warstwa nośna, czyli wewnętrzna, cechuje się dużą twardością, wytrzymałością i izolacyjnością akustyczną, Dobrze kumuluje ciepło. Warstwa izolacyjna zapewnia dobre właściwości cielne muru, wieńców stropowych i nadproży, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania mostków cieplnych. Zewnętrza warstwa osonowa zpewnia trwałość przegordy i przyjazny mikroklimat w pomeiszczeniahc.
Ściany dwuwarstwowe mogą być wykonane metodą lekką suchą lub lekką mokrą. Pierwsza z nich ma te same zalety co ścian trójwarstwowa, ale jest nieco mniej trwała i odporna na ogień oraz wiatr. Z kolei ściana dwuwarstwowa wykonana metodą lekką mokrą ma znacznie gorsze parametry i wymaga zaangażowania doświadczonej ekipy. Ściany jednowarstwowe wymagają dużej precyzji podczas budowania oraz poprawnego ocieplenie nadproży i wieńców stropowych. Niewielu wykonawców zdaje sobie sprawę z tego, że przy takich ścianach konieczne jest dozbrojenie fragmentów podokiennych, co zapobiega pękaniu ścian.