Blog

15.10.2019

Uprawnienia architektoniczne a działanie po budownictwie

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia architektoniczne a działanie po budownictwie

 

Uprawnienia architektoniczne a działanie po budownictwie

Bardzo małe grono ludzi stara się o dodatkowe uprawnienia budowlane po ukończeniu kierunku związanego z budownictwem architektonicznym (program na komputer). Na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji bardzo często decydują się osoby, które są już inżynierami lub kontynuują naukę na studiach drugiego stopnia.

W takim przypadku wybranie kierunku architekta, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dany kandydat studiuje urbanistykę czy też inne pokrewne kierunki powiązane z architekturą (program na telefon). Wtedy można wykonywać pracę bez żadnych ograniczeń, w przypadku studiów pierwszego stopnia nie ma określonego przepisu, ponieważ wymagania nie są ustalone (program egzamin ustny).

Od 2017 roku sytuacja nieco bardziej się skomplikowała, ponieważ komisje kwalifikacyjne regularnie zaczęły odrzucać wnioski od studentów pierwszego roku, którzy chcieli starać się o uprawnienia architektoniczne. Jako powód podawano brak zgodności wykształcenia (opinie o programie). Jak się okazuje, komisje zgodnie uchwaliły, że osoby kwalifikujące się na uprawnienia architektoniczne wyłącznie, jeśli ukończony jest pierwszy i drugi stopień nauki. Istnieje możliwość do kwalifikowania się czy też tak zwanego uzupełnienia różnic programowych, także na poziomie kształcenia czy też postępowania kwalifikacyjnego.

Brak dodatkowych kryteriów


Uczelnie mają z tego określony zysk, zwłaszcza jeśli pozwalają studentów na kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia (segregator aktów prawnych). Wtedy nie ma konieczności dodatkowego pięcioletniego studiowania na kierunku architektura. Dla niektórych osób jest to nic innego jak ułatwienie, z którego warto skorzystać. W praktyce wiele studentów woli kontynuować naukę, dlatego takie rozwiązanie jest po prostu korzystne. W normalnym rozumowaniu jest to oczywiste ułatwienie dla tych osób, które starają się o ten konkretny rodzaj uprawnień. Wiele zależy od naszego podejścia i od pełnego rozumienia przepisów (promocja 3  w 1). Jak więc widzimy uprawnienia architektoniczne, nie są wcale takie proste do zdobycia. Nie tylko potrzebujemy odpowiedniego wykształcenia, ale w grę wchodzą również inne ważne czynniki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami