Uprawnienia budowlane wykonawcze czy projektowe - co wybrać?


Uprawnienia budowlane wykonawcze czy projektowe – co wybrać?

 

Planując zdobycie uprawnień budowlanych warto zastanowić się nad wyborem między wykonawczymi a projektowymi. Jest to decyzja bardzo ważna i jednocześnie trudna, ponieważ od niej zależy wybór zawodu. W zależności od uzyskanych uprawnień można zostać kierownikiem budowy lub projektantem – są to dwa zupełnie różne zajęcia.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Uprawnienia budowlane do projektowania

 

Uprawnienia budowlane do projektowania to droga dla osób, które lepiej czują się w środowisku biurowym. Co ważne, praktykę projektową można rozpocząć już na studniach, co znacznie przyspieszy zdobycie uprawnień. Czas praktyki wymagany do zdobycia uprawnień budowlanych do projektowania wynosi:


• 1 rok przy sporządzaniu projektów,
• 1 rok przy realizowaniu robót budowlanych.


Uprawnienia budowlane do projektowania zapewniają ciepłą posadę i umożliwiają pracę w określonych godzinach. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać na pracę zbyt dużo czasu. W porównaniu do uprawnień pozwalających na pracę na budowie pensja jest nieco niższa, ale nadal na wysokim poziomie. Posiadają uprawnienia budowlane projektowe można wykonywać prace dodatkowe, które bywają naprawdę wysoko wyceniane.

 

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami

 

Czas praktyk przy realizacji robót budowlanych wymagany do przystąpienia do egzaminu na uprawnienia budowlane do kierowania robotami wynosi 1,5 roku. Takie uprawnienia pozwalają na zostanie kierownikiem budowy. Jest to zawód dla osób, które zamiast pracy biurowej wolą pracę fizyczną, obsługę maszyn oraz planowanie i optymalizowaniem procesów budowlanych. Praca na budowie pozwala na szybkie zdobycie kierowniczego stanowiska oraz wysokiej pensji. Należy jednak pamiętać, że początkowo zarobki nie są duże. Rosną jednak sukcesywnie wraz ze zdobywanym doświadczeniem.


Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza praca w delegacji i w różnych warunkach pogodowych. Należy też pamiętać o presji czasu, która związana jest z pracą na budowie.