Blog

11.02.2019

Usytuowanie budynku a komfort użytkowy

W artykule znajdziesz:

Usytuowanie budynku a komfort użytkowy

Odpowiednie usytuowanie budynku na działce ma bezpośredni wpływ na późniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną oraz komfort użytkowy obiektu (program na komputer). Wpływ tej kwestii na koszty ogrzewania budynku jest naprawdę istotny, dlatego trzeba sprawdzić, jakie są podstawowe zasady związane z energooszczędną lokalizacją obiektów mieszkalnych. Pierwsza sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę, to położenie budynku w zależności od stron świata (program na telefon). Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku domów pasywnych oraz energooszczędnych. Zdecydowanie najbardziej istotne jest położenie od strony południowej oraz północnej (program na egzamin ustny).

Solary lub ogniwa fotogalwaniczne

Usytuowanie budynku a komfort użytkowy

W przypadku, gdy droga znajduje się od północnej strony działki, warto wykorzystać możliwości, jakie to daje. Otóż jest to zdecydowanie jedno z najbardziej korzystnych rozwiązań, ponieważ daje szerokie możliwości w zakresie aranżacji terenu. Takie umiejscowienie domu na działce sprawia, że od strony ulicy można umieścić wejście do domu (promocja 3 w 1). Tym sposobem tam, gdzie niemal przez cały dzień panuje cień, znajdą się ścieżki i podjazd do garażu. Z racji tego, że północna strona jest najzimniejsza, warto właśnie w tym miejscu wyznaczyć pomieszczenia, które wymagają niższych temperatur. Zalicza się do nich m.in. kuchnie, garaże czy pomieszczenia gospodarcze (segregator). Od północy nie warto wykonywać balkonów czy dużych okien, ponieważ może to większych zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Z tej strony warto natomiast posadzić wysokie drzewa, które ochroną budynek przed zimnymi powiewami wiatru (opinie).
Strona południowa jest doskonale nasłoneczniona i ciepła. Warto to wykorzystać, aby docieplić oraz doświetlić wnętrza. Z tej strony warto zaplanować salon, pokoje dzienne, jadalnię czy gabinety. Należy też pamiętać o zorientowaniu konstrukcji dachowej w stronę słońca – dzięki temu zimą do wnętrza trafi więcej promieni słonecznych. Co ważne, dzięki odpowiedniemu pochyleniu dachu można zamontować na nim solary lub ogniwa fotogalwaniczne, zapewniające duże oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami