Wady i zalety stropów drewnianych


Wady i zalety stropów drewnianych

 

Stropy drewniane wykonywane są w różnych technologiach. Mogą być żebrowe, belkowe lub wykonane w technologiach hybrydowych. Zawsze wymagają bardzo starannego wykonania oraz doboru materiału. Największą zaletą stropów drewnianych jest uniwersalność – nadają się do każdego rodzaju budynków. Można je osadzać zarówno na ścianach monolitycznych, jak i murowanych czy drewnianych. Kolejnym atutem jest wyjątkowa lekkość, dzięki czemu nie obciążają one konstrukcji nośne budynku. Można je stosować także w domach o konstrukcji szkieletowej. Stropy drewniane są bardzo łatwe do wykonania w porównaniu do stropów żelbetowych. Dotyczy to nawet stropów o konstrukcji belkowej, które mogą być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych cieśli. Czas wykonania stropu drewnianego nie przekracza kilkudziesięciu dni, podczas gdy strop żelbetowy zyskuje pełną wytrzymałość dopiero po 2 miesiącach od wylania.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Niewątpliwą zaletą stropów drewnianych jest to, że można je łatwo przebudowywać. W razie potrzeby można go zdemontować, wprowadzić niezbędne zmiany oraz ponownie zamontować. Ponadto są one wyjątkowo estetyczne i odpowiednio wykonane mogą nadać pomieszczeniu wyjątkowego uroku. Drewniane bale ocieplają wnętrze domu i stanowią niebanalny element dekoracyjny.


Stropy z drewna mają także kilka wad. Ich występowanie jest ściśle związane z jakością drewna użytego do konstrukcji. Na budulcu nie można w tym wypadku oszczędzać. Drewno przeznaczone na strop musi być ciśnieniowo impregnowane w całej masie środkami przeciwwilgociowymi, zapobiegającymi korozji biologicznej i zapewniającymi ochronę przed ogniem. Ponadto drewno musi być czterostronnie strugane – najlepsze gatunki to buk lub dąb. Drewniane stropy są mniej wytrzymałe od betonowych i wymagają stałej konserwacji. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do erozji drewna. Dużą wadą drewnianych stropów są kiepskie właściwości akustyczne. Nawet po wykonaniu warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej stanowią one łatwą barierę dla fal dźwiękowych.