Wewnętrzne systemy kanalizacji podciśnieniowej


Wewnętrzne systemy kanalizacji podciśnieniowej

 

Na wstępie warto przede wszystkim zaznaczyć, że w Polsce szczegółowe zasady montażu oraz projektowania wewnętrznych systemów kanalizacji podciśnieniowej regulowane są za pośrednictwem normy PN-EN 12109 z 2003 roku o nazwie "Wewnętrzne systemy kanalizacji podciśnieniowej".

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Działanie i budowa systemu kanalizacji podciśnieniowej - podstawowe zasady
System kanalizacji podciśnieniowej to system, który działa pod ciśnieniem niższym niż ciśnienie otaczające go ciśnienie atmosferyczne. W systemie podciśnieniowym ścieki wpływają do sieci przewodów przez specjalne zawory opróżniające, podczas gdy zdecydowana większość powietrza, które jest niezbędne do właściwego transportu ścieków, wprowadzana jest przez specjalne zawory opróżniające.
Odpowiednio zbudowany system kanalizacji podciśnieniowej składa się z czterech podstawowych elementów, a są to przede wszystkim: wymienione już wyżej, automatyczne zawory opróżniające, toalety podciśnieniowe, sieć przewodów oraz stacja podciśnieniowa.

 

System kanalizacji podciśnieniowej i jego zastosowanie w budynkach
Po otwarciu zaworów przyborów sanitarnych występuje istotna różnica ciśnień pomiędzy powietrzem w konkretnym pomieszczeniu a daną siecią przewodów. Powoduje ono między innymi wysysanie ścieków z przyborów, a następie kierowanie ich do specjalnego zbiornika pośredniego w stacji podciśnieniowej. Kiedy ciśnienia te zostaną już wyrównane, zawór ewakuacyjny zamyka się, dzięki czemu do urządzeń sanitarnych doprowadzona jest woda zdatna do użytku ludzi.


Kanalizacja ciśnieniowa sprawdzi się w przypadku, gdy kanalizacja grawitacyjna ma poważnie ograniczoną przepustowość, co skutkuje brakami w dostępie do świeżej wody.


System ten chętnie stosowany jest również w lokalach użyteczności publicznej, jak na przykład: szpitale oraz pozostałe budynki, w których higiena musi być utrzymywana na najwyższym poziomie, a także w więzieniach (aby ograniczyć komunikowanie się ze sobą współwięźniów przy pomocy systemu rur).