Wspomaganie komputerowe przy projektowaniu budynków


Wspomaganie komputerowe przy projektowaniu budynków

 

Dawniej projektowanie architektoniczne w całości odbywało się z użyciem metod odręcznych. Zarówno jeśli chodzi o tworzenie rysunków technicznych, wizualizacji, jak również obliczenia konstrukcyjne i tworzenie kosztorysów. To wszystko miało duży wpływ na koszt zatrudnienia architekta, a także wydłużało pracę na projektem. Nie można również pominąć tak ważne czynnika, jak bezpieczeństwo i możliwość popełnienia pomyłki w trakcie prac projektowych, która ujawniała się dopiero na etapie budowy lub eksploatacji obiektu.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Początek lat 90 XX wieku to szybki rozwój branży komputerowej i informatycznej. Pojawienie się komputerów znacząco ułatwiło i przyspieszyło pracę przy projektowaniu budynków. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie specjalistyczne oprogramowanie dla architektów i konstruktorów. Pozwoliło ono przenieść ręczne obliczenia i kreślenie rysunków do komputer, czyniąc pracę projektanta sprawniejszą i przyjemniejszą. Do czego dziś służy oprogramowanie komputerowe wykorzystywane podczas projektowania budynków?

 

Tworzenie planów – podstawową możliwością każdego oprogramowania CAD jest tworzenie projektów 2D i 3D. Pozwalają one rysować ściany, tworzyć stropy, fundamenty, więźby, a także stosować pokrycia dachowe. Każdy projekt może składać się z dziesiątek warstw, na których umieszcza się poszczególne elementy konstrukcji budynku i instalacji. Dzięki temu że można je dowolnie włączać i wyłączać, drukowanie kompletnych projektów jest bardzo proste i nie wymaga wielokrotnego rysowania tych samych szkiców.

 

Realistyczne wizualizacje – najlepszym sposobem na przedstawienie klientowi projektu, jest pokazanie wizualizacji. Teraz wizualizacje tworzą się automatycznie, na podstawie projektu 3D przygotowanego przez architekta. Bogate biblioteki materiałów budowlanych, wykończeniowych, wyposażenia wnętrz i roślinności pozwalają nadawać im dowolny wygląd i tworzyć sceny i tła, zgodne z rzeczywistością. Fotorealistyczne wizualizacje do złudzenia przypominają zdjęcie. Wszystko co konieczne od ich uzyskania, to odpowiednie oprogramowanie i komputer o wystarczającej mocy obliczeniowej.