Wybór rodzaju dachu


Rodzaje dachów

 

Wybór rodzaju dachu jest uzależniony przede wszystkim od uwarunkowań klimatycznych danego regionu kraju. Ponadto pod uwagę trzeba wziąć bryłę budynku, ciężar dachu i kos budowy oraz to, czy poddasze będzie użytkowe. Jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań jest z pewnością dach jednospadowy. Składa się on z jednej połaci i ma niewielki kąt nachylenia. Dachy jednospadowe są wykorzystywane przede wszystkim w dobudówkach i długich, wąskich budynkach, w których odległość między ścianami wynosi nie więcej niż 6m. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem dachu jest dach dwuspadowy. Składa się z dwóch połaci i daje możliwość stworzenia użytkowego lub nieużytkowego poddasza. Jest to dach o łatwej konstrukcji, pozwalający na szybkie odprowadzanie opadów atmosferycznych. Podobnie skonstruowany jest dach naczółkowy, który ma ścięte narożniki połaci, tworząc naczółki.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Dachy czterospadowe, nazywane również kopertowymi, mają cztery połacie – dwie większe mają kształt trapezów, a dwie mniejsze trójkątów. Z powodu większej ilości skosów niż w dachu dwuspadowym, konstrukcja ta zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza. W domach o większej powierzchni i dużej ilości pomieszczeń wykonywane są dachy wielospadowe. Składają się wielu trójkątnych i trapezowych połaci o tym samym kącie nachylenia. Tego typu dachy wymagają wsparcia na ścianach kolankowych, aby zapewnić wygodne korzystanie z przestrzeni na poddaszu.


Dachy płaskie, nazywane stropodachami, pełnią dwie funkcje – stropu oraz dachu. Na płaskim dachu można zaaranżować ogród lub taras. Ponadto można na nim zamontować różnego rodzaju urządzenia klimatyzacyjne i anteny, co zmniejsza konieczność ingerencji w elewację budynku. Stropodachy pasują do budynków każdego rodzaju. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są dachy namiotowe, których kształt przypomina piramidę. Nadają się do budynków, które zbudowano na planie kwadratu lub foremnego wielokąta. Ich konstrukcja jest nieskomplikowana. Jednym z najtrudniejszych do wykonania dachów jest dach mansardowy. Może składać się z 2 lub 4 połaci, z których każda nachylona jest pod innym kątem.