Blog

21.09.2018

Zastosowanie wentylacji hybrydowej w wysokich budynkach

W artykule znajdziesz:

Zastosowanie wentylacji hybrydowej w wysokich budynkach

Wentylacja mechaniczna jest związana z wieloma ograniczeniami, natomiast wentylacja naturalna jest niewystarczająca do zastosowania w budynkach przekraczających określoną barierę wysokości (program na komputer). Z uwagi na ograniczenia związane z takimi rozwiązaniami, inwestorzy bardzo często decydują się na zastosowanie wentylacji hybrydowej (program na telefon).

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Zastosowanie wentylacji hybrydowej w wysokich budynkach

Ten rodzaj wentylacji wykorzystuje naprzemiennie wentylację naturalną i mechaniczną, zapewniając stały dopływ bardzo dobrej jakości powietrza do budynku przez cały czas (program na egzamin ustny). Koncepcje działania mogą być różne, np. połączenie wentylacji mechanicznej wspomaganej działaniem wyporu termicznego i wiatru, czy zastosowanie wentylacji naturalnej wspomaganej pracą wentylatora (promocja 3 w 1). Główna zasada jest jednak wspólna - zastosowanie działania wentylacji mechanicznej i naturalnej.
Naprzemienne działanie wentylacji umożliwia zastosowanie elementów sterujących funkcjonowaniem każdego z tych systemów, a także monitorowanie warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku. Budynki wysokie są bardzo często wyposażone w wentylację hybrydową, ponieważ wentylacja naturalna jest niewystarczająca w przypadku tak dużych powierzchni (segregator).
Jakie są zalety wentylacji hybrydowej?
Przede wszystkim, wentylacja hybrydowa jest cicha, co jest niezwykle ważne np. w biurowcach. Jest także bardzo skuteczna i wspomaga działanie wentylacji grawitacyjnej, jest niezależna od warunków zewnętrznych, lecz sprawnie je wykorzystuje. Wentylacja hybrydowa jest też relatywnie tanim rozwiązaniem, co sprawia, że jest częściej stosowana przez inwestorów, niż np. mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna.
Zastosowanie tego typu wentylacji to z pewnością dobra inwestycja (opinie). Jest ona niezawodna i niedroga w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami. Jest także łatwa w konserwacji i większość producentów zaleca przeprowadzenie raz w roku inspekcji, sprawdzenia przewodów wentylacyjnych oraz wydajności, a także oczyszczenia z nalotów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami