Żelbet - jakie ma właściwości?


Żelbet – jakie ma właściwości?

 

W konstrukcjach żelbetowych beton i stal współpracują ze sobą. Jest to możliwe wyłącznie dzięki temu, że każdy z tych materiałów cechuje się przyczepnością. Można nawet powiedzieć, że bez przyczepności żelbet nie miałby racji bytu. Przyczepność sprawia, że poddawany rozciąganiu pręt zbrojeniowy jest w stanie przenosić naprężenia rozciągające i nie ma możliwości, aby wyciągnąć go z betonu. W żelbetowych konstrukcjach pręty stalowe połączone są z betonem w sposób trwały, co jest możliwe dzięki kilku istotnym czynnikom. Jednym z najważniejszych jest to, że powierzchnie obu tych materiałów zazębiają się wzajemnie. Właśnie dlatego żebrowane pręty mają aż 1,5 raza lepszą przyczepność do betonu od prętów gładkich. Zazębianie jest jeszcze lepsze, gdy powierzchnia stalowych prętów pokryta jest niewielkim nalotem rdzy. Nie może być jednak tłusta, zabrudzona lub silnie skorodowana i pokryta płatkami łuszczącej się rdzy.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Na przyczepność doskonale wpływa również skurcz betonu, który występuje w czasie wiązania tego materiału. Proces ten jest bezpośrednią przyczyną rys w betonowych elementach, które pojawiają się zwłaszcza, gdy mają one dużą powierzchnię stosunkowo małą grubość, co najczęściej dotyczy wylewek podłogowych. W żelbecie skurcz betonu ma działanie pozytywne, ponieważ powoduje zaciskanie pręta w betonie. Przyczepność zwiększa się również wraz z wiekiem betonu. Ponadto jest ona większa w betonach o wyższych klasach. Duże znaczenie ma w tym wypadku jakość mieszanki, a zwłaszcza to, czy znajduje się w niej cement pochodzący bezpośrednio z cementowni.


Na przyczepność doskonale wpływa także prawidłowe zagęszczenie betonu podczas jego wylewania. Najlepiej zrobić to poprzez wibrowanie mechaniczne. Ponadto na przyczepność ma wpływ pielęgnacja w pierwszym okresie twardnienia betonu. Oczywiście dla trwałości całej konstrukcji duże znaczenie ma również odpowiednie rozmieszczenie prętów zbrojeniowych w danym elemencie. Należy zachować między nimi prawidłową odległość, ponieważ gwarantuje to właściwe otulenie zbrojenia betonem.