Znaczenie stali zbrojeniowej w budownictwie


W polskim budownictwie zarówno ściany, jak i płyty stropowe czy fundamenty niemal zawsze wykonywane są z betonu. Oznacza to konieczność stosowania stali zbrojeniowej, bez której beton po prostu nie może się obejść. Wynika to ze specyficznych właściwości betonu, który wprawdzie ma wyjątkowo dużą wytrzymałość na ściskanie, ale za to znacznie mniejsza odporność na rozciąganie. Jeśli więc ma dobrze sprawdzać się w budownictwie jednorodzinnym, to musi być odpowiednio wzmocniony. Do tej roli znakomicie nadaje się stal zbrojeniowa, dzięki której w elementach poddawanych dużym obciążeniom, np. w słupach czy fundamentach można zastosować znacznie mniejsze przekroje.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Pręty przeznaczone do zbrojenia betonu można nabyć zarówno na sztuki, jak i kręgach czy wiązkach. Kupując pręty na sztuki nie trzeba przejmować się ich wyginaniem lub przycinaniem na odpowiednią długość, ponieważ są one wstępnie przygotowane. Decydując się na zakup grubszych prętów w wiązkach należy pamiętać o przynajmniej 10% zapasie oraz zorganizowaniu odpowiedniego sprzętu. W przypadku, gdy liczy się czas, można zdecydować się na zakup gotowych siatek zbrojeniowych lub szkieletów. Siatki składają się z prętów zgrzewanych, a szkielety z prętów połączonych strzemionami. Szkielety najczęściej wykorzystuje się do zbrojenia wieńców, słupów, nadproży oraz ław fundamentowych. Siatki lepiej nadają się do zbrojenia ścian fundamentowych i stropów.


W sprzedaży są różne rodzaje prętów do zbrojenia budynku:
• pręty żebrowane jednoskośnie,
• pręty żebrowane dwuskośnie,
• pręty gładkie.


Duże znacznie przy wyborze zbrojenia ma klasa oraz gatunek stali. Klasa oznacza właściwości mechaniczne, czyli plastyczność i wytrzymałość. Oznacza się ją za pomocą litery A oraz rzymskiej cyfry. Najniższa jest klasa A-0, która służy przede wszystkim do wykonywania pomocniczych elementów w szkieletach zbrojeniowych. Najwyższa jest klasa A-IIIN, która przeznaczona jest do zbrojenia ścian fundamentowych i stropów. Gatunek stali określą jej skład chemiczny, czyli zastosowane domieszki oraz właściwości technologiczne.