Uszkodzenia stropu - co robić?


Uszkodzenia stropu – co robić?

 

Problem z pękającym lub uginającym się stropem nie dotyczy wyłącznie starych budynków. Bardzo często uszkodzenia te występują w stropach gęstożebrowych lub monolitycznych i to niekiedy dość krótko po zakończeniu ich betonowania. Kiedy takie objawy mogą oznaczać zagrożenie, a kiedy można je zignorować? Jak naprawić uszkodzenia? Nie jest to łatwe, ale jak najbardziej możliwe.
W starych budynkach wady stropu najczęściej widoczne są od spodu. Najczęściej w środkowej części widoczne jest ugięcie, a w tynku pojawiają się pęknięcia i mogą odpadać całe płaty. Niekiedy odpadać mogą spodnie części pustaków stropowych. Pęknięcia widoczne są także od góry, jednak dopiero po zerwaniu posadzki. W nowych budynkach pęknięcia oraz rysy skurczowe mogą być widoczne nawet po kilku dniach od ukończenia betonowania. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej niedopilnowanie przez robotników odpowiedniej pielęgnacji podczas upalnych dni. Uszkodzenia stropów to poważna sprawa, ponieważ grożą one katastrofa budowlaną. Zawsze należy wystąpić o sporządzenie ekspertyzy konstrukcyjnej, która określi przyczyn uszkodzeń i najlepszy sposób naprawy. Dopiero na podstawie projektu konstrukcyjnego można prowadzić prace naprawcze. Metoda naprawy zależy od rodzaju uszkodzenia.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


W przypadku, gdy konstruktor stwierdzi, że rysy oraz pęknięcia nie stwarzają zagrożenia, naprawa nie jest trudna. Rysy można po prostu zaszpachlować za pomocą specjalnego zestawu naprawczego PCC. Jeśli jednak konstruktor stwierdzi, że strop jest nadmiernie obciążony, konieczne może być zmniejszenie jego ciężaru. Najczęściej w tym celu usuwana jest ciężka wylewka i posadzka, a zamiast niej układana lekka podłoga z desek. Niekiedy konieczne jest wyburzenie ścian działowych lub zamiana murowanych na ściany o konstrukcji szkieletowej. Pękający strop można też wzmocnić, stosując metodę zaleconą przez konstruktora. Nadmiernie ugięty strop można również podeprzeć od spodu – stosowane są do tego specjalne stalowe dwuetowniki.