Blog

16.02.2019

Stropy kanałowe – co warto wiedzieć?

W artykule znajdziesz:

Stropy kanałowe – co warto wiedzieć?

Stropy kanałowe powstają z prefabrykowanych płyt wytworzonych ze zwykłego lub sprężonego betonu. Największą zaletą tego typu stropów jest bardzo prosty i szybki montaż oraz wysoki poziom izolacji akustycznej (program na komputer). Co więcej, stropy kanałowe cechują się gładką powierzchnią, dzięki czemu wykończenie wnętrz jest znacznie łatwiejsze. Strop kanałowy można też w łatwy sposób odciążyć, gdy zostaną już ułożone płyty. Należy też wspomnieć o tym, że podczas obciążania stropu nie ma potrzeby podpierania elementów prefabrykowanych, które były wcześniej ułożone. Istnieje też możliwość zmiany układy ścian działowych, które są ustawiane na takim stropie (program na telefon).

Technologia stropów kanałowych

Stropy kanałowe

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych stropu kanałowego są scalające całą konstrukcję wieńce (program na egzamin ustny). Technologia stropów kanałowych stopniowo wypiera rozwiązania starsze, w tym m.in. stropy odcinkowe na stalowych belkach. Do montażu płyt kanałowych prefabrykowanych niezbędny jest ciężki sprzęt budowlany, czyli żuraw wieżowy lub dźwig kołowy (promocja 3 w 1). Jednak w przypadku lekkich stropów kanałowych typu Smart taki sprzęt nie jest potrzebny, ponieważ wystarczy lekki dźwig HDS. Wówczas nie jest też wymagane użycie podpór montażowych. Stropy kanałowe montuje się na sucho, a ich płyt są oparte bezpośrednio na ścianach. Minimalna głębokość takiego oparcia to 8 cm, jednak najlepiej, jeśli wynosi ona 10 cm (segregator).
Istnieją różne rodzaje stropów kanałowych. Jednym z nich jest strop wykonany ze zwykłego betonu, czyli z płyt typu S, nazywanych także żerańskimi. Tego rodzaju stropy mają standaryzowane wymiary. Cechują się pustymi, okrągłymi kanałami, rozmieszczonymi wzdłuż prefabrykatu. Płyty stropowe z betonu sprężonego nazywa się płytami SPK lub HCU. Z racji tego, iż są wykonane ze strunobetonu, ich strzałka ugięcia jest odwrotna. Wykonuje się je z betonu klasy C40/50, a nawet wyższej. Znajdują się w nich podłużne, równoległe otwory, których zadaniem jest obniżenie ciężaru całego stropu (opinie). Są to płyty solidniejsze niż żerańskie, lecz cechujące się bardzo dużym ciężarem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami