Blog
Rozdział poziomy górny
W artykule znajdziesz:
Rozdział poziomy górny stosowany jest przede wszystkim w instalacjach wodociągowych wielostrefowych ze zbiornikami górnymi, otwartymi. Ciśnienie wody w takiej instalacji jest uzależnione od wysokości położenia zbiornika. Rozwiązania tego typu mogą mieć miejsce zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w budynkach usługowych lub administracyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozdział górny stosuje się również tam, gdzie konieczne jest utrzymanie stałego ciśnienia wylotowego lub wahającego się w niewielkich granicach, jak np. w pralniach lub łaźniach. W instalacjach z górnym rozdziałem wody przepływ wody odbywa się z góry do dołu i średnice przewodów maleją też w tym kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
System pierścieniowy jest najkorzystniejszy z punktu widzenia pewności dostawy wody, gdyż może zaopatrywać instalację w wodę od dołu lub od góry, w zależności od potrzeby. Wadą tego systemu jest wyższy koszt w porównaniu z pozostałymi systemami, stąd też stosowany jest on tylko tam, gdzie konieczna jest duża pewność dostawy wody, np. w instalacjach przeciwpożarowych lub wielostrefowych.
Jeżeli ciśnienie wody dostarczanej do budynku jest wystarczające dla całej instalacji, a jednocześnie nie przekracza 50 m H20, stosuje się instalację jednostrefową. Instalacje jednostrefowe można stosować również w niektórych przypadkach, odstępując od podanych powyżej zasad (uprawnienia budowlane).
Jeżeli ciśnienie wody jest zbyt niskie tylko w krótkich określonych porach dnia, a niedobór ciśnienia w tym czasie nie jest duży i wynosi 3v8m H20, można dla niewielkich instalacji zastosować na rzędnej wymaganego ciśnienia zbiornik, który napełniałby się przy wyższym ciśnieniu w sieci, a opróżniał przy niedoborze ciśnienia (program egzamin ustny).
Jeśli trudno przewidzieć okresy niedoboru ciśnienia wody, ponieważ występują one sporadycznie w różnych dniach tygodnia i również nie przekraczają 5-6 m H20, można wówczas zainstalować za wodomierzem pompę, włączającą się samoczynnie przy odpowiednio niskim ciśnieniu i uzupełniającą jego niedobór
Można również zastosować zasilenie jednostrefowe w przypadku, gdy ciśnienie wody w sieci w porównaniu z wymaganym jest znacznie niższe (o około 10-15 m H20); wygodniej wówczas jest zastosować pompę ze zbiornikiem lub hydroforem dla całej instalacji, niż dzielić ją na dwie strefy (opinie o programie).
Instalacja dwustrefowa
Jeżeli ciśnienie wody w instalacji przekracza 50 m H20 lub gdy jest mniejsze od 50 m H20, ale niewystarczające dla całego budynku, przekracza jednak wartość ciśnienia, którego można nie uwzględniać (> 15 m H20), stosuje się instalacje wielostrefowe.
Najczęściej spotykanym typem instalacji wielostrefowej jest instalacja dwustrefowa, ponieważ zasięg jej może objąć aż 21 kondygnacji, a budynki wyższe są raczej rzadko spotykane i to tylko w bardzo dużych miastach (segregator aktów prawnych).
Inaczej rozwiązuje się zaopatrywanie instalacji dwustrefowej w wodę w przypadku niedostatecznego ciśnienia wody w sieci, a inaczej jeżeli mamy do czynienia z granicznym dopuszczalnym ciśnieniem wody w instalacji. W przypadku pierwszym w różny sposób uzupełniane są braki ciśnienia, a instalacja rozdzielana jest na dwie strefy ciśnienia, tak aby nie było między nimi kontaktu; w przypadku drugim nie dopuszcza się do nadmiernego ciśnienia w instalacji, przy którym przecieki wody przez standardową armaturę niewspółmiernie wzrastają (promocja 3 w 1).
Instalacje dwustrefowe, z bezpośrednim zasilaniem jednej ze stref z przewodu ulicznego. Sposobem najprostszym, możliwym jednak do zastosowania tylko w niezbyt wysokich budynkach i przy dużych wahaniach ciśnienia w sieci ulicznej w ciągu określonych godzin doby, jest pozostawienie strefy pierwszej na ciśnieniu z sieci ulicznej, a dla strefy drugiej zastosowanie zbiornika górnego, który napełniany byłby wodą bezpośrednio z przewodu ulicznego w godzinach mniejszych rozbiorów wody i podwyższonego ciśnienia w sieci. Obie strefy powinny być całkowicie od siebie oddzielone przez zastosowanie zaworów odcinających.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32